У Полтаві археологи досліджували Інститутську гору

Сьогодні ми продовжуємо цикл матеріалів за підсумками наукових досліджень, що проводилися фахівцями Полтавської археологічної експедиції «Охоронної археологічної служби України» Інституту археології Національної академії наук України в історичному центрі Полтави, по Першотравневому проспекту. І зараз мова піде про козацьку добу, унікальні для України імпортні знахідки, якими бавилися маленькі полтавки, гончарні та інші вироби.

Науковці говорять, що їм надзвичайно пощастило вивчити залишки житлової споруди, датованої попередньо кінцем XVII – початком XVIII століття. Оселя згоріла під час пожежі, і все, що залишилося після згарища, вдалося дослідити археологам. Це надзвичайно багато різного місцевого гончарного посуду, зокрема, горщиків, цікавих писаних, орнаментованих мисок. Але найбільше вразила науковців велика кількість дитячих іграшок.  

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук, керівник експедиції

- Це різні невеликі мисочки, сковорідки, кухлики і всілякі свистунці, крем’яхи, їх близько 30 штук, і надзвичайно цікава річ – це імпортний чайник. Він має аналогії в Західній Європі, зокрема, в одному районі Амстердаму знайдені подібні речі. Вони датуються теж як і наш об’єкт XVII – серединою XVIII ст. Це імпортна річ, якою гралися полтавські дівчата 300 років тому. Це унікальна річ, подібних знахідок на території України взагалі не виявлено.

В культурних нашаруваннях знайдено виразну колекцію виробів з глини, зокрема, новий як для тогочасної Полтави вид керамічної пластики – близько десяти уламків ось таких глиняних дзвіночків. А ще чимало нумізматичних знахідок, виробів із заліза, турецької порцеляни та люльок з території османських володінь у Болгарії та Малоазійських центрах.

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук, керівник експедиції

- Мешканці цього житла були досить заможними і могли дозволити собі імпортні товари, які сюди привозили, і той посуд, який виробляли в Полтаві, у них був в достатній кількості. Ось ще один приклад невеличкої посудинки, або дитячої іграшки, або невеличке горнятко для пиття.

А ще, як припускають науковці, мешканці, які проживали на Інститутській горі наприкінці XVII – початку XVIII століття, займалися самогоноварінням. Про це свідчать понад двадцять макітр і чотири ось таких алембики. 

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук, керівник експедиції

- Це верхні частини апаратів для дистиляції, фактично самогонних апаратів, їх верхні частини. Ось він так перевертався, ставився на макітру і далі відбувалися всі цікаві процеси. Ми відібрали зразки зсередини накипу, нагару, кіптяви, ми передаємо їх на визначення, на хімічний аналіз, і ми сподіваємося, нам скажуть, що відбувалося в цих апаратах і чи вірна наша гіпотеза.

Ці та інші старовинні речі зараз ретельно обробляються науковцями, описуються, замальовуються, склеюються керамічні вироби. І левова частка з них надійде до оновленої експозиції Полтавського краєзнавчого музею. А в наступних випусках новин дивіться, які не менш цікаві знахідки, що ілюструють побут полтавців вже у XIX – на початку XX століття, виявили полтавські археологи.

Стрічка новин