Унікальні раритети полтавських музеїв отримають «друге життя»

Ми вже розповідали, як унікальні музейні експонати з п’яти комунальних музеїв Полтави відправили на реставрацію до Харкова – філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України. Зокрема, із літературно-меморіального музею Панаса Мирного минулої п’ятниці на порятунок відвезли вишиту фетрову серветку, що належала родині класика української літератури. Того ж дня науковці привезли назад до Полтави чимало вже відреставрованих експонатів. Бачили їх і наші кореспонденти.

Першого квітня цього року музею-садибі письменника, що розташований на затишній полтавській околиці, виповнилося 80 років. Панас Мирний придбав її на тодішній 3-й Кобищанській вулиці 1903 року. Тут він працював 17 останніх років життя. Пам’ятає вона голоси Олени Пчілки, Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника, Гната Хоткевича. Клавішів фортепіано торкалися руки Миколи Лисенка, Лесі Українки та Марії Заньковецької. Садиба відновлена майже такою, якою вона була в останні роки життя Панаса Мирного, та зараз вважається найбагатшим в Україні літературно-меморіальним музеєм за кількістю меморіальних речей. У семи кімнатах дерев’яного будинку, зведеного 1860 року, зберігається та експонується близько тисячі речей, книжок, документів, фотографій. Це особисті речі Панаса Мирного, його родини та подаровані. Звісно, з плином часу вони потребують реставрації, розповідають науковці. І вже кілька років поспіль безоплатно її проводять фахівці Харківської філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України.

Вікторія Пащенко, провідний науковий співробітник Полтавського літературно-меморіального музею Панаса Мирного  

- Минулого року ми забрали таку підставку для спецій. Вона розсипалася, зробили, як нову. Адже посуд Панаса Мирного повністю зберігся. В п’ятницю ми повернули цю чарочку, тут були відсутні фрагменти, відбиті. Ви бачите, що нічого не видно.

Чудово відреставрували харків’яни й тарілки від кухонного сервізу, точені березові підсвічники. Тепер в гарному експозиційному стані й футляр з окулярами та капелюх письменника.

Вікторія Пащенко, провідний науковий співробітник Полтавського літературно-меморіального музею Панаса Мирного 

- Тут підшили шкіряний обруч, почистили його від жирового забруднення, адже Панас Мирний носив цього капелюха.

Минулої п’ятниці з Харкова полтавські музейники привезли й відреставровані документи. Зокрема, ось це посвідчення, видане на ім’я дружини Панаса Мирного - Олександри Рудченко.

Вікторія Пащенко, провідний науковий співробітник Полтавського літературно-меморіального музею Панаса Мирного  

- Посвідчення датоване 1923 роком і в ньому написано, що будинок і сарай, який відібрали власті у Олександри Михайлівни, повністю повертається у її розпорядження. Вони зберігалися в родині Панаса Мирного, складені вчетверо і на згинах утворилися розриви, а ви бачите, як реставратори зробили цей документ, що навіть нічого не видно.

Відреставрований і документ про отримання родиною Рудченків продуктового паю в голодні 1917-18 роки. А ще фахівці майстерно зробили старовинний бамбуковий столик, де тепер на фарфорових вставках не видно жодної тріщини. В наступних же випусках новин дивіться, які раритети отримали «друге життя» в інших музеях Полтави. 

Стрічка новин