Археологи завершили розкопки в історичному центрі Полтави

Нещодавно фахівці Полтавської археологічної експедиції «Охоронної археологічної служби України» Інституту археології Національної академії наук України завершили розкопки в історичному центрі Полтави, по проспекту Першотравневому. Матеріали цих досліджень підтверджують і значно розширюють джерельну базу для вивчення давньої історії Полтави та більш широкого регіону Дніпровського лісостепового Лівобережжя. І сьогодні ми розпочинаємо цикл матеріалів за підсумками наукових досліджень, що стосуватимуться давньої, середньовічної та ранньомодерної історії міста на Ворсклі. Перший матеріал стосується скіфської доби VII-III століть до нової ери та історії Полтави від середини IX і до XV століття.

Понад два місяці тривали археологічні розкопки на місці спорудження багатоповерхівки по Першотравневому проспекту поблизу парку «Перемога». Науковці дослідили понад 800 квадратних метрів площі, вивчили рештки семи різночасових житлових та господарських об’єктів, залишки 20 господарських ям. І в результаті археологи отримали підтвердження існування селища скіфського часу на Інститутській горі, що попередньо датується VI століттям до нової ери.

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук, керівник експедиції

- У нас виявилась повністю скіфська яма. До цього часу, в минулі роки,  нам траплялися поодинокі залишки кераміки, якихось виробів скіфської доби, а от зараз маємо чітко зафіксований господарський об’єкт – свідчення того, що тут існувало поселення скіфської доби, яке було частково знівельоване, знищене в результаті наступних перебудов на цій території: це сіверяни, Київська Русь, козаки і вже губернське місто.

Надзвичайно важливим результатом досліджень на Інститутській горі стало те, що науковцям вдалося простежити та довести історичну тяглість Полтави від середини IX і до XV століття.

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук, керівник експедиції

- Довгий час в деяких наших колег виникали сумніви стосовно того, чи була Полтава після монгольського завоювання, після монгольського нашестя. І на цій ділянці нам трапилися знахідки як в культурному шарі, так і об’єкти, які ми пов’язуємо з другою половиною 13 – початком 14 століття і з 14 – серединою 15 століття. Я думаю, що вже ні в кого не буде сумнівів щодо того, що Полтава існувала. Можливо, не в таких рамках, як в давньоруський час, не такою великою була. Це зрозуміло з причин загально-історичної ситуації, але знахідки, передусім кераміка, вироби з металу, певні нумізматичні знахідки свідчать, що Полтава в цей час була.

Найбільша кількість знайдених по Першотравневому артефактів представлені роменською культурою, часом Київської Руси і, безперечно, добою козацтва. Про це - вже в наступних випусках новин.

Стрічка новин