В ОПОРІ прозвітували про виборчі порушення

Громадська мережа ОПОРА прозвітувала про виборчі порушення, зафіксовані її спостерігачами на виборах 25 жовтня. Незаконна агітація – найпопулярніше з них. Скільки кримінальних справ вже відкрито та чого чекати від другого туру – дізнавалася Лідія Дмитрашко.

Понад 16 000 заяв, пов’язаних з порушенням виборчого процесу, надійшло до поліції з початку виборчих перегон. Київ, Дніпро та Одеса – міста-лідери. 

Ольга Айвазовська, голова правління ГО ОПОРА 

- Переважна більшість заяв і звернень стосувалася незаконної агітації, що є типовим порушенням для будь-якого виборчого процесу. Тому, коли мова йде про статистику порушень, на першому місці – це природнє явище. Бо кожен білборд без вихідних даних, кожен примірник поліграфічної продукції, яка розповсюджується з порушеннями правил агітації, або правил благоустрою – це окремий інцидент, окреме порушення.

Правоохоронці склали понад 2 тисячі протоколів про адміністративні порушення. Відкрито більше тисячі кримінальних проваджень. 702 особи вже притягнуто до адміністративної відповідальності.

Олександр Клюжев, старший аналітик ГО ОПОРА

- Порівняння протоколів ДВК з даними, які зазначені в протоколі про підсумки голосування у виборчих округах, засвідчують, що вже після дня голосування могли бути незаконні втручання щодо кількості голосів виборців, які отримали кандидати, які належать до однієї й тої самої політичної партії.

Агітація перед другим туром виборів є менш динамічною і помітною, порівняно з компанією перед 25 жовтня, кажуть представники громадської мережі ОПОРА.

Ольга Айвазовська, голова правління ГО ОПОРА

- Ми відслідковували зокрема агітацію в соціальних мережах, і, за підрахунками, за цей період політичні гравці витратили понад 144 тисячі доларів на проведення подібної агітації, яка, скоріш за все, не потрапить до звітів виборчих фондів у зв’язку з обставинами, що звітування фінансове відбувалося на цих місцевих виборах у вкрай негативний спосіб.

Зростання захворюваності населення на ковід – ключовий виклик для належної організації та проведення повторного голосування.

Олександр Клюжев, старший аналітик ГО ОПОРА

- Забезпечення виборчих комісій захистами індивідуального захисту, дезінфекторами. Тому що дійсно 25 жовтня (і тут наша організація погоджується з ЦВК) не було оцих стандартів, скільки треба буде надано.

За прогнозами представників ОПОРИ, явка на повторне голосування буде значно нижчою, ніж 25 жовтня.

Стрічка новин