На Полтавщині відкрили перший майданчик для зважування транспорту в русі

Однією з головних причин поганих доріг в Україні є порушення перевізниками вагових параметрів. Для збереження мережі автошляхів на Полтавщині в селі Підгорівка Козельщинського району влаштовано перший в області майданчик для зважування транспорту в русі. До кінця року він буде сертифікований, оформлені всі документи та «розумна система» комплексного збору інформації про всі транспортні засоби, що рухаються автотрасою державного значення, запрацює на повну. Зараз, як пересвідчилися наші журналісти, система діє в тестовому режимі та показує, що до 35% трафіка великовагових авто, переважно з промислового Кременчуцького куща, їде зі значними порушеннями.

Сергій Блавацький, журналіст

- Середня вартість поточного ремонту одного кілометру цієї дороги Полтава-Олександрія – приблизно 10-11 мільйонів гривень. Тож надзвичайно важливо не лише будувати дороги, а й їх зберігати.

Іван Краповницький, начальник Служби автомобільних доріг у Полтавській області

- В даному напрямку ми розрахували рухається приблизно 8-9 тисяч автомобілів на добу, і приблизно третина з них їде з перевантаженням вагових норм. Тому саме тут потрібна рамка була.

Олександр Лозовщук, начальник дільниці з ремонту автодороги Полтава-Олександрія, компанія «РДС»

- В районі Горішніх Плавнів і Кременчука знаходиться ГОК, металургійні комплекси, кар’єри. Ми навіть зараз бачимо, що кожні пів хвилини проходить великоваговий транспорт. Якщо машини йдуть з перезавантаженням, звісно, вони утворюють колійність і руйнують асфальтобетонне покриття. Воно, ви бачите, відремонтовано якісно, але якщо ми не контролюватимемо великоваговий транспорт, перевантаження, то дійсно ми отримаємо через рік руйнування, і весь ремонт, який ми виконали, його просто не буде.

Моніторинг руху з цього майданчику здійснюється в режимі реального часу. Система працює в автоматичному режимі, і що важливо – без людського втручання. Окрім ваги автомобіля автоматично зчитуються габарити, швидкість, номерний знак, розповідає начальник Служби автомобільних доріг у Полтавській області Іван Краповницький.

Іван Краповницький, начальник Служби автомобільних доріг у Полтавській області

- В дорогу вбудована система зважування, стоять відеокамери, які фіксують номерні знаки та автомобіль. Влаштовані ультразвукові датчики, які вимірюють об’єм автомобілів, які рухаються і визначають також його вагові параметри.

Майданчик перекриває дорогу по всій ширині, а фіксація руху здійснюється цілодобово. Навантаження на кожну вісь вимірюється як мінімум у трьох послідовних точках.

Михайло Лисяк, директор ТОВ «Телеком Украина»

- Наразі система запущена. Вона вже працює, знімає показники трафіка, зважує авто з похибкою 2%. До кінця року буде отримано сертифікат по місцю вже метрології, захисту даних спецзв’язку, що інформація, яка тут буде знята з автомобілів, вона буде неспотворена і її можна використовувати в якості доказів. Тож до кінця року всі документи будуть готові, і в принципі Укртрансбезпека вже зможе повноцінно за перевищення штрафувати порушників. На сьогодні те, що ми бачимо по цій точці, то практично від 20 до 35 трафіка вантажного йде з порушеннями, все йде з перевантаженням.

Директор компанії-постачальника вимірювального обладнання наочно на планшеті показав, як діє «розумна система».

Михайло Лисяк, директор ТОВ «Телеком Украина»

- Це вже ось акт, який буде йти на трансбезпеку. Проїхав автомобіль, його номера, вага, габарити, вага по осям, і якщо є перевищення, буде винесена постанова.

Нормативними документами передбачено в осінньо-зимовий період перевезення вантажів із загальною масою, разом з масою транспортного засобу, не більше 40 тонн. Водночас минулого року фахівці Укртрансбезпеки фіксували вагу на дорогах регіону 65 тонн, розповідає начальник Служби автомобільних доріг у Полтавській області Іван Краповницький. А цього дня на наших очах ця система зафіксувала вантажівку ось з такою вагою – 52 тонни 569 кілограмів. За це порушникові загрожуватиме штраф у понад півтори тисячі євро. Але поки що система працює лише в тестовому режимі.  

Вартість монтажу об'єкту – близько 13 млн грн. А до кінця року аналогічний майданчик з’явиться на автодорозі Дніпро-Решетилівка поблизу Кобеляк. Наступного року планується запуск системи моніторингу на автошляху М-03 Київ-Харків неподалік повороту на Селещину. Всього 2020 року по всій Україні на основних об’єктах Великого будівництва Укравтодор встановить два десятки таких майданчиків. 

Стрічка новин