В Україні реконструюють Архів національної пам’яті

В Україні за декілька років запрацює єдиний архів, де під одним дахом зберуть документи усіх репресивних органів Радянського Союзу. Архіву національної пам’яті вже виділили приміщення в 11 тисяч квадратних метрів. На якій стадії реконструкція та чим корисний архів, знає Лідія Дмитрашко.

Дізнатися долю репресованого родича, або навіть цілих населених пунктів; дослідити становлення та розпад тоталітарних режимів можна буде в Архіві національної пам’яті. Тут за два роки планують зібрати 4 мільйона документів таємної поліції, судів та спецслужб СРСР.

Дарина Рогачук, комунікаційниця Архіву національної пам’яті

- Створення архівів подібних – це не українське ноу хау, це – європейська практика. Створюючи такі архіви, Україна обирає європейський шлях розвитку. Тому що у нас вже відкриті документи КГБ, НКВС із 2015 року.

Відкритий доступ до архівних документів розвінчає міфи про радянське минуле та стане потужною зброєю в інформаційній війні з Росією.

Дарина Рогачук, комунікаційниця Архіву національної пам’яті

- Це спростить доступ до правди, спростить доступ до історії України, до історії Радянського Союзу справжньої, не брендованої. Як роблять історію Радянського Союзу, нав’язуючи її бренд смачного морозива, смачної ковбаси, казкового райського життя, високих пенсій. Насправді історія Радянського Союзу – це репресії, це тоталітаризм, це знищення людей, цілих сімей.

У 2019 році під Архів національної пам’яті держава виділила приміщення в 11 тисяч кв м. Після реконструкції площа збільшиться майже вдвічі. У архіві діятиме найсучасніша лабораторія з оцифрування історичних документів.

- Власне, приклад того, що в Архіві національної пам’яті ми плануємо, і заклали в проєкт використання найсучаснішого архівного обладнання. Ось, на приклад, це – мобільні стелажі. Як бачите, вони можуть змінювати форму, що є дуже зручним.

Архів буде відкритий для всіх охочих. Сюди зможуть завітати історики, журналісти, митці та любителі історії свого народу.

Євген Янкевич, начальник відділу Архіву національної пам’яті

- Одна з цілей Архіву національної пам’яті – це зруйнувати той міф про архіви, який чомусь прижився в нашому суспільстві. Має постати архів чи не найкращий у Європі. Він має зібрати в собі риси таких цікавих установ, як, по-перше, власне архів, друге – це бібліотека, 3 – це хаб, де люди можуть власне працювати, проводити конференції, робити свої історичні чи інші наукові дослідження. І це місце спілкування.

Лідія Дмитрашко, кореспондентка

- За два роки за сталого фінансування на Троєщині зафункціонує найсучасніший архів Європи. Тут, окрім архівосховища, опен спейсу, проводитимуть наукові лекції прямо на даху будівлі.

На реконструкцію архіву треба майже 680 млн грн бюджетних коштів. Через світову пандемію Верховна Рада вилучила в архіву кошти, що були закладені в бюджет на 2020 рік. Фінансування на 2021 – також під питанням.

Дарина Рогачук, комунікаційниця Архіву національної пам’яті

- У проєкті державного бюджету ми не побачили ці гроші. Ми взагалі не побачили грошей на реконструкцію архіву, це нас дуже сильно занепокоїло. Тому що ми хочемо, щоб інституція розвивалася. Як вона почала активно свій шлях, так само вона має будуватися.

Поки реконструкція на паузі, архів продовжує працювати. Нещодавно команда створила Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих.

Євген Янкевич, начальник відділу Архіву національної пам’яті

- Зараз інформація про репресованих, вона знаходиться в різноманітних галузевих архівах: як центральних, так і обласних. І поки немає єдиної точки входу через наш архів, людина може загубитися в методах пошуку, і де шукати власне інформацію про цю людину. Ми з радістю надаємо, вже більше 1000 людей звернулися.

Найбільше запитів про долю репресованих родичів – саме з Полтави, кажуть співробітники архіву.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію