Чого не варто робити при термічних опіках?

У Кременчуці до реанімаційного відділення міської дитячої лікарні з термічними опіками госпіталізували однорічного хлопчика. Він облився окропом. Лікарі ж в черговий раз наголошують батькам, аби ті були уважними. Як надати першу допомогу своєму чаду при опіках, а яких дій слід уникати до приїзду швидкої, дивіться у сюжеті Іванни Бурлаки.

Світлана Рибалко, начальник сектору зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України у Полтавській області

- Сталася нещасна подія, в результаті якої дитина отримала опіки 1-3 ступеню, і була в тяжкому стані направлена до Кременчуцької дитячої лікарні. Лікарі знають, в якому стані знаходиться зараз дитина. А загалом в Полтавській області з початку року виникло вже 11 таких випадків.

Одна з найпоширеніших дитячих травм – це опік. Щороку в Україні травмуються близько 12 тисяч дітей. Найчастіше в побуті дитина обпікається окропом або ж гарячими напоями. Тому існує певний алгоритм дій, який батьки мають виконати до приїзду швидкої.

Олексій Кизименко, лікар-ординатор хірургічного відділення КП «2 МКЛ ПМР»

- Перше - це припинити дію термічного чинника. Другий етап - під проточною водою промити рану, або водою кімнатної температури обробити поверхню. Третє - ні в якому випадку, наголошую, не займатися самолікуванням. На жаль, це проблема, яка стоїть дуже гостро.

У лікуванні опіків народна творчість не знає меж. Проте, таке самолікування найчастіше призводить до утворення колоїдних рубців. Лікарі наголошують, що:

Опікову рану не можна обробляти: маслом (олією, вершковим); сметаною (кефіром, вершками); кремами (мазями, лосьйонами); сечею; сипучими ліками (порошками, присипками); розчинами йоду, зеленки, перекису водню, спирту; народними відварами; а також продуктами харчування (такими як мука, яйце, капуста, горілка та жир).

Лід спеціалісти також не радять використовувати при опіках. Його можна прикладати лише в екстрених випадках, якщо немає проточної води, і не більше, ніж 20 хвилин. Якщо тримати довше, можна отримати такий самий термічний холодовий опік другого ступеню. Також медики забороняють самостійно лопати новоутворені пухирці. Оскільки людина робить це не в асептичних умовах, лопанням вона відкриває шлях інфекції до рани. 

Олексій Кизименко, лікар-ординатор хірургічного відділення КП «2 МКЛ ПМР»

- Наступним етапом являється накладення чистої пов’язки на рану. При необхідності потрібно зняти одяг, який оточує поверхню опіку. Якщо сталося так, що під час опіку на площі, яка уражена, є синтетична тканина, яка пристала до поверхні рани, ні в якому випадку не намагатися зняти її самостійно. 

Щоб зорієнтувати диспетчера швидкої медичної допомоги, скільки приблизно шкіри уражено у потерпілого, варто пам’ятати, що 1% площі людини – це площа її долоні. Реальну площу ураження можна оцінити лише в стаціонарі. 

Нагадаємо, що основною причиною дитячого травматизму є батьківський недогляд. Тому лікарі наголошують, що опіки легше попередити, аніж лікувати. 

Стрічка новин