У Києві працює єдиний в Україні музей у темряві

Музей у пітьмі та експонати на дотик. У Києві працює єдиний в Україні музей у темряві. Екскурсії там проводять незрячі гіди. Відчула світ на дотик і наша київська журналістка Лідія Дмитрашко.

Світ на дотик – так пані Ірина відчуває оточуюче середовище. Вона втратила зір у 27. Тепер працює гідом у музеї темряви.

Ірина Дмитрук, гід музею у темряві «Третя після опівночі»

- Не дуже просто знайти роботу, маючи таку ваду, скажу вам чесно. Ми побачили з подружкою, вона теж незряча, що відкриваєтся такий заклад і можна подавати резюме. Нам було цікаво, тому що всі нові проєкти – вони завжди цікаві.

У музеї в темряві «Третя після опівночі» працюють шість незрячих гідів. Вони допомагають відвідувачам пізнати світ по-новому.

Ірина Дмитрук, гід музею у темряві «Третя після опівночі»

- Деякі завдання вони виконують. Наприклад, у темряві налити чашку води, перейти дорогу. Або ж дуже цікаво в галереї розпізнати на дотик скульптуру. Люди заходять у темряву, і коли у них зір відключається, то інші органи чуттів включаються в процес розпізнання оточуючого простору.

У музеї люди можуть розпізнати на дотик постаті відомих українців та архітектурні пам’ятки, що зображені на вітчизняних купюрах.

Лідія Дмитрашко, кореспондентка

- Основна частина музею знаходиться за цими дверима - це 150 кв метрів екскурсійного простору у повній темряві.

«Третя після опівночі» – єдиний музей у темряві в Україні. Його назва окреслює найтемніший час доби. Подібні виставки можна зустріти в Європі. Працює музей із 2017 року.

Ніколь Поліщук, адміністраторка музею у темряві «Третя після опівночі»

- Наша найпопулярніші екскурсія - це прогулянка у темряві. Це дуже великий простір - 150 кв метрів. 5 локацій, і кожна з них реалістично відтворює якісь повсякденні місця з нашого життя. Наприклад, вулиця або картинна галерея, галерея мистецтв. І разом із незрячим гідом відвідувачі проходять усі ці локації, дізнаються більше про життя незрячих юдей, про те, як незрячі люди сприймають цей світ, і про свій організм: які органи чуття у них загострюються в темряві, а які не дуже добре розвинуті.

У музеї в темряві можна опанувати шрифт Брайля та спробувати почитати книги для незрячих. 

- Кожна літера шрифтом Брайля – це комбінація з 6 крапок. В написанні є 2 нюанси: перше – це те, що ми будемо писати справа наліво. Тобто, ось так. І кожну літеру ми будемо віддзеркалювати. Тобто, ніби літера дивиться на себе в дзеркало.

Незабаром подібний музей відкриється у Львові. Для незрячих людей екскурсії до музею «Третя після опівночі» безкоштовні.

Стрічка новин