У чому секрет решетилівської вишивки «білим по білому»?

Однією із візитівок Полтавщини є вишивка «білим по білому». Вона поширена по всій Україні. Але досить оригінальні техніки її виготовлення є тільки в Решетилівці. Відтак, саме решетилівська вишивка користується неабиякою популярністю. Секрети її успіху дізнавався Анатолій Васевич.

Валентина Богутська, майстриня

- Який малюнок мені сподобався – такий я беру й вишиваю. Вишиваю зараз сукню. Багато технік. І це ж голкою, це не машинка вишиває. Я можу вишивати і 12 годин в день.

Валентина Богутська вишиває із 14 років. Цьому мистецтву її навчала ще бабуся-надомниця. Удосконалювала ж його самостійно, працюючи вдома. Вільний час за цим заняттям любить проводити і Вікторія Чередник. Її стаж трохи скромніший – всього шість років. Але за будь-яку роботу береться залюбки.

Вікторія Чередник, майстриня

- Це робота на маркізеті. Вона, я вам скажу, важка робота, клопітлива, особливо на льоні. Тому що тут дрібні дірочки і важко вишивати. Я відволікаюся від усього, коли сідаю за вишивку. Я особисто відпочиваю, коли вишиваю. Я заспокоююся. Я більше ні про що не думаю.

Вишивка «білим по білому» поширена в Україні. Однак в деяких регіонах користуються лише окремими техніками. Приміром, «солов’їними вічками», «ламаною гілкою», лиштвою, лічильною гладдю, зерновим виводом, мережкою тощо. У Решетилівці ж всі техніки зібрали воєдино. Там створюють вироби, які, за словами керівника Решетилівської майстерні художніх промислів «Соломія», вирізняються вишуканістю та композиційністю.

Сергій Колінченко, керівник Решетилівської майстерні художніх промислів «Соломія»

- Вона складається композиції із багатьох технік. Тобто, залежить від людини, яка вишиває, яка оволоділа цією технікою і може композицію зробити. Вишивку «білим по білому» можна порівняти із конструктором Лего. Тобто є елементи. А що ти складеш – залежить від творчості людини.

Ще здавна такий вид вишивки асоціювався із неповторними морозними узорами. І, дійсно, вишиті візерунки є надзвичайно витонченими. Зважаючи на техніку виконання, вишивка білим по білому, або як її ще називають, вишивка біллю, є однією з найскладніших. Виготовляючи виріб для жінок, основний малюнок, як правило, зосереджували на руках, а для чоловіків - на грудях.

Сергій Колінченко, керівник Решетилівської майстерні художніх промислів «Соломія»

- Усе господарство, яке було вдома, – усе на жіночих руках. Чоловіки, вони більш мандрували, були неприв’язаними. Вишивка були на грудях – манишка і на рукавах. Ще таке повір’я: жінка спеціально, коли вишивала, там робила такі знаки, щоб друга жінка на нього не повелася.

Решетилівську вишивку уже придбавало чимало українців. Серед них – і досить відомі люди, які, буваючи на Полтавщині, обов'язково цікавилися цим промислом.

Сергій Колінченко, керівник Решетилівської майстерні художніх промислів «Соломія»

- У Ющенка на 2,5-3 см руки довші, ніж стандартні у людини. Миколі Петровичу Мозговому ми також шили сорочку. Із третьої спроби нам вдалося пошити. Він же співак. Грудна клітка у нього здорова, нестандартна. Є розмір Яценюка. Також одягали. Кличко - 2.03-2.05. У нас також розмір є.

І цей список можна продовжувати, стверджує Сергій Колінченко. Решетилівська вишивка «білим по білом», каже він, невмируща, розвивається й удосконалюється, користуючись попитом та прославляючи полтавський край.

Стрічка новин