Розкопано курган із цінними археологічними знахідками

Ще одну цікаву історичну знахідку виявили на Полтавщині. Стародавню булаву та браслет із вовчих зубів археологи розкопали поблизу Горішніх Плавнів. Артефакти знайшли у скіфському кургані неподалік села Білани. Унікальні знахідки дослідники передали місцевому краєзнавчому музею. Там побувала і наша знімальна група.

Курган з історичними знахідками третього тисячоліття до нашої ери археологічна експедиція на чолі із Юрієм Башкатовим розкопала поблизу села Білани. У ньому знайдено рештки 14 захоронень. Розкопки тривали близько двох місяців. А потім майже рік дослідники опрацьовували знайдені предмети - супровідний інвентар для поховання. Серед особливих знахідок - стародавня булава, яка на той час була дуже вартісною і свідчила про високі статки свого власника, стверджують науковці.

Юрій Башкатов, начальник Дніпро-псельської ранньослов’янської археологічної експедиції ІА НАН України

- Булава – це ознака влади. Навіть залишилося дерево із бронзовими цвяшками, яким воно розкльопувалося. Тобто, річ статусна.

Серед цінних знахідок – і браслет із вовчих зубів, який планують реставрувати. Кількість нанизаних на прикрасу зубів та ікл є важливим показником, зазначає науковець.

Юрій Башкатов, начальник Дніпро-псельської ранньослов’янської археологічної експедиції ІА НАН України

- Це каже про те, що була великий мисливець, от поважний, судячи з усього хтось із вождів.

Із-поміж асортименту поховальних атрибутів важливу історичну цінність має і глиняний горщик, який дивовижним чином зберіг свою цілісність до наших днів. Поблизу кургану також виявлено чимало знахідок уже кінця 18 - початку 19 століття нашої ери. Це - кераміка, житлово-побутові речі, платіжні засоби, фурнітура, брендові жетони та різні види прикрас. Серед них – чимало натільних хрестиків та ікон.

Юрій Башкатов, начальник Дніпро-псельської ранньослов’янської археологічної експедиції ІА НАН України

- Хтось із жителів часто ходив на паломництво до Чернігова, бо на хрестиках та іконка є написи, що вони із Чернігова. Дуже цікавим є отакий хрестик, справа в тому, шо, ну якщо отака форма, вона всім знайома є, і зараз то отакі хрести для православної частини не дуже характерні, бо це форма такого чи козацького, чи мальтійського хреста.

Загалом у похованні та поблизу нього знайдено майже 200 речей. Цінні предмети передали до краєзнавчого музею Горішніх Плавнів. Незабаром знайдені речі поповнять колекцію історичних пам’яток закладу. 

Марина Безсмольна, директор краєзнавчого музею м.Горішні Плавні

- Ми плануємо поставити ці всі предмети в експозицію, але трошки пізніше, я думаю, що вже з наступного року наші екскурсанти зможуть познайомитись більш детально з цією колекцією.

Через карантинні обмеження адміністрація музею планує організувати онлайн-перегляд колекції цінних історичних знахідок.

Стрічка новин