У Полтаві вперше розробили гендерний паспорт міста

Його творці збирали статистичні дані декілька років, щоб промоніторити стан забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків. Про результати та перспективи такого проєкту дізнавалися наші журналісти.

Гендерний паспорт Полтави – це велике аналітичне дослідження, за допомогою якого можна оцінювати гендерні потреби жінок і чоловіків, планувати стратегію розвитку міста та впливати на підвищення якості життя населення. 

Олена Стрельник, гендерна експертка, радниця голови Полтавської ОДА з гендерних питань

- Гендерний портрет міста дає конкретну інформацію про населення з точки зору показника статі. Становище жінок і чоловіків в сфері освіти, в сфері здоров’я, в сфері економічної діяльності. Чому це важливо? Тому що іноді, коли ми використовуємо дані без врахування показника статі, це не дозволяє нам побачити конкретну проблему, щоб потім її вирішити.

Віта Клименко, директор Департаменту економіки і інвестицій Полтавської МР

- Нами був реалізований спільно з благодійною організацією «Світло надії» проєкт «Роль жінки в місцевому економічному розвитку, як запорука гендерної політики міста Полтава». Там було передбачено 3 етапи реалізації даного проєкта, і останнім його етапом (заявлений був нами) - це створення гендерного паспорту міста, якого Полтава до цього часу не мала.

У Департаменті кажуть, що намагалися обробити великий сегмент інформації з 2015 по 2019 рік, аби продемонструвати реальну гендерну картину міста. Проте додають, що оскільки це перший документ, він потребує ще багато праці над ним і постійного оновлення новими статистичними даними. Ключовими аспектами такого паспорта стали: демографічна ситуація, органи місцевого самоврядування, зайнятість населення, освіта та наука, охорона здоров’я, протидія насильству, фізична культура і спорт.

Заступник директора департаменту стверджує, що у Полтаві заплановано створення гендерно-орієнтовного бюджетування, тобто врахування потреб і жінок, і чоловіків при складанні місцевого бюджету. Ці ідеї вже впроваджуються у великих містах, таких як Київ, Львів, Харків, проте в Полтаві – це перший досвід. 

Світлана Туль, заступниця директора Департаменту економіки і інвестицій – начальник управління стратегічного розвитку

- Гендерний паспорт має рекомендаційний характер. Це не лише відображення статистики, це й ще ряд рекомендацій, які необхідно органам місцевої влади впровадити у найближче майбутнє, оскільки це буде впливати на подальший розвиток та економічне зростання нашої громади.

Вкрай важливо не просто представити, які є розбіжності між жінками і чоловіками, а з’ясувати причини таких відмінностей, і які управлінські рішення можуть бути прийняті. 

Олена Стрельник, гендерна експертка, радниця голови Полтавської ОДА з гендерних питань

- Наприклад, звернемо увагу, що за даними гендерного паспорту в дитячих юнацько-спортивних школах міста Полтава відчутно переважають хлопці та юнаки. Їх майже 76%. І дуже часто в межах міських програм фізичної культури пишеться про те, що мета програми - охопити фізичною культурою чи здоровим способом життя УСІХ. І коли ми говоримо, що ця програми для всіх, начеб-то не бачимо, що по факту багатьма спорудами чи цими послугами користуються не всі. Тому, наприклад, якщо ми хотіли би збільшити залучення дівчат до занять спортом, що однозначно є важливим, ми можемо на підставі цих виявлених розривів планувати певні політики, певні заходи по популяризації спорту серед дівчат.

Гендерний паспорт міста полтавці зможуть побачити вже з наступного тижня на офіційній сторінці Полтавської міської ради у відкритому доступі. 

Стрічка новин