Як позбутися опалого листя, щоб не порушувати закон

Не сміття, а цінне добриво. Щороку в осінній період полтавці спалюють сотні кілограмів листя, забуваючи як про шкоду навколишньому середовищу, так і про адміністративну відповідальність. Як позбутися опалого листя, щоб не порушувати закон, дізнавалися наші журналісти.

Куди подіти опале листя? Більшість українців продовжує вирішувати цю проблему у звичний для себе спосіб – спалюванням. Екологи ж пропонують одразу декілька варіантів його раціонального використання.

Маргарита Мостова, експерт-фахівець з екологічних питань

- Як на мене, з усіх можливих варіантів я б рекомендувала 3: якщо це приватний сектор, його можна просто збирати в купу і використовувати в компостній ямі для компостування. Другий варіант - можна збирати і виносити, як утеплювач для клумб і для городів. І є ще варіант виготовлення з опалого листя такого собі гумусу. Його можна збирати в окрему герметичну бочку, заливати водою і герметично запаковувати. Через деякий час з опалого листя може утворюватися гумус, яким можна удобрювати землю.

Це мажара – власний винахід механіків комунального підприємства «Декоративні культури». Завдяки цій інноваційній машині збирають опале листя у парках, скверах, алеях і бульварах Полтави. Працівники підприємства пишаються винаходом і кажуть, що в мажару поміщається в 6 разів більше листя, ніж в звичайний тракторний причіп. Потім усе опале листя з парків Полтави відвозять на так званий полігон. Його засипають у велику яму, присипають ґрунтом, щоб влітку не пересихало. 

Сергій Луценко, директор КП «Декоративні культури» Полтавської міської ради

- Це місце вибрано навмисно. Воно знаходиться в такій низині, тут є надмірна вологість, плюс живі мікроорганізми, які заводяться безпосередньо в цьому листі. За 2-3 роки створюють із такого листя чудове органічне добриво, яке потім ми можемо використовувати на клумбах міста Полтави і, зокрема, на полях нашого підприємства, де ми вирощуємо декоративні дерева, кущі та інші рослини.

Отже, завдяки такому компостуванню листя можна перетворити на добрива. Але палити його категорично заборонено. З димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотрутніших для людини речовин. Спалювання листя в Україні карається законодавством.

Ілля Кардаш, начальник відділу по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста 

- Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає Ст. 52 відповідальність за порушення правил благоустрою в населених пунктах. Для посадових осіб, а також фізичних осіб, підприємців передбачено штраф від 50 до 100 неподаткових мінімумів громадян, це складає в сумі від 850 до 1700 грн. 

Тож якщо ви не хочете отримати штраф, а також завдати шкоди здоров’ю, слід використовувати опале листя з користю для довкілля.

Стрічка новин