Як правильно заощаджувати

Як правильно заощаджувати

Пандемія COVID-19 змінила ставлення українців до ведення власних рахунків. Тепер населення прагне мати "кошти під рукою" на випадок неочікуваних подій, таких як тимчасове безробіття чи хвороба.

У Департаменті комунікацій НБУ розробили стратегію, як навчитися раціонально заощаджувати.

Класична схема розподілу доходів: 

50% - планові витрати; 30% - спонтанні витрати; 20% - на заощадження

Найкращий спосіб розпочати відкладати - це скласти сімейний бюджет. Присвятіть всього 1 день на місяць, щоб порахувати свої доходи та витрати. Їх можна записати у таблицю, чи скористатися спеціальними додатками. Порахуйте свої витрати за такими категоріями: продовольчі товари, ресторани, побутова хімія, освіта, кредити, витрати на проїзд чи авто, та інше. В кінці місяця ви зможете чітко побачити, куди йдуть ваші гроші та де можна скоротити витрати.

Ви повинні створити фінансову подушку безпеки, що зможе покрити ваші витрати протягом 3-6 місяців.

Якщо вам важко складати бюджет, спробуйте челендж. Ідея проста: в перший тиждень відкладаєте умовно лише 1 гривню, а потім поступово збільшуєте свої заощадження на 1 гривню на тиждень протягом року. Таким чином, ви заощадите 2 гривні у 2 тижні, потім 3 гривні у 3 тижні і так далі, поки не збільшете суму до 50 гривень на тиждень. До кінця року ви накопичите 1378 гривень. 

Уникайте придбання дорогих або непотрібних речей за імпульсом. Спочатку зачекайте 24 години перед покупкою. Якщо через добу ви все ще відчуваєте потребу у цьому товарі, можете купувати.

Також плануйте своє харчування заздалегідь і дотримуйтесь списку під час покупки продуктів. Намагайтесь не ходити за продуктами із почуттям голоду. Люди, які роблять покупки їжі за списком, витрачають набагато менше грошей, ніж ті, хто вирішує імпульсивно. Річна економія може легко скласти кругленьку суму.

Стрічка новин