У Києві презентували проєкт «Голодомор: мозаїка історії»

У Києві презентували спільний проєкт Музею Голодомору та Ukrainer – «Голодомор: мозаїка історії». Він реалізувався за підтримки Українського культурного фонду. Під час проєкту команда здійснила експедицію Україною та записала 120 історій свідків Голодомору. На презентації побувала наша київська кореспондентка Лідія Дмитрашко.

120 відзнятих інтерв’ю зі свідками Голодомору в Україні. П'ять місяців роботи та експедиція до 9 областей України. Це – спільний проєкт Музею Голодомору та Ukrainer під назвою «Голодомор: мозаїка історії».

Лариса Артеменко, кураторка проєкту

- Наш проєкт тривав 5 місяців. Насправді це була спочатку підготовча робота, коли ми насилали листи-звернення до голів сільських рад, до міських рад, до різних відділів, які надавали нам адреси свідків Голодомору. Багато людей бояться камер, досі бояться говорити про це, тому що вони залякані досі, і вони бояться називати імена кривдників, наприклад.

Під час експедиції країною, окрім записаних у форматі відео інтерв’ю, команда зробила копії архівних сімейних фотокарток, побувала на місцях масового поховання жертв геноциду та виготовила 9 тематичних відео.

Богдан Логвиненко, автор проєкту Ukrainer

- У нас була така частина, у якій ми намагались пояснити, що таке Голодомор, які існують міфи про Голодомор, як Голодомор впливає на нас сьогодні і як світ сприймав Голодомор.

Роман Подкур, історик, експерт проєкту 

- Дуже масштабний проєкт, метою якого є ліквідація, розривання про те, що голоду не було. Цей міф продукується до цих пір в Російській федерації. І однією із причин цього є те, що Російська федерація намагається до цих пір встановити себе, як продовження радянської імперії. Якщо голодомору і геноциду в Україні не було – то усі ці міфи дійсні, значить, вони мають право на подальше існування.

Деякі свідки навіть передали в музей унікальні експонати, які вдалося зберегти в роки Голодомору. Музейники розповідають: такі проєкти надзвичайно важливі, бо реальних свідків геноциду українського народу з кожним роком стає все меншає.

Юлія Коцур, заступниця генерального директора Музею Голодомору

- Надзвичайно вразили свідки голодомору, які розповідали свої історії виживання. Нам в експедиції пощастило знайти експонати, які безпосередньо пов’язані з темою Голодомору. Свідок розповідала, як обмінювали, щось там ходили, де шукали, як виживали. І потім я кажу «ну, можливо, у вас там щось лишилося, щось таки не обміняли?». Вона каже: «так, хустка лишилася, яку від активістів вдалося врятувати».

Із усіма відеосвідченнями очевидців можна ознайомитись на музейному ресурсі. Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.

Стрічка новин