Громадська мережа ОПОРА констатує вибори конкурентними та чесними

Про законний характер місцевих виборів в Україні ОПОРА прозвітувала сьогодні. Які порушення були наймасовішими та про попередні результати виборчої явки – далі в сюжеті.

Вибори були конкурентними та демократичними. Із такими попередніми результатами спостережень за днем виборів прозвітувала громадська мережа ОПОРА, спостерігачі якої моніторили перебіг виборчого процесу по всій країні.

Олександр Клюжев, старший аналітик Громадської мережі ОПОРА

- Можна сказати, що конкурентні місцеві вибори супроводжувалися достатньо масовими порушеннями виборчого законодавства в розрізі окремих громад. Але на поточний момент у спостерігачів ОПОРИ не має підстав вважати, що як у частині підкупу виборців або зловживанням адміністративними ресурсами мали централізований, організований характер в межах країни.

Одним з наймасовіший порушень на дільницях 25 жовтня було голосування поза виборчою кабінкою. Громадська мережа також повідомляє, що держава не змогла повністю забезпечити безпеку громадян на виборчих дільницях в умовах пандемії. 

Олександр Неберикут, аналітик Громадської мережі ОПОРА

- Що стосується ключового порушення процедурного, яке може в тому числі тягнути за собою ознаки певних фальсифікацій, - це були випадки видачі власне або отримання бюлетенів виборцями або видачею дільничною комісією (це двохсторонній по суті процес) в неналежний спосіб - тобто, без пред’явлення документів або пред’явлення неналежного документу.

ОПОРА повідомляє, що інтенсивність залучення президента України Володимира Зеленського до агітаційної кампанії партії «Слуга народу» негативно вплинула на просування визнаних демократичних стандартів щодо розмежування державних та партійних інтересів.

Ольга Айвазовська, голова правління ВГО «Громадська мережа ОПОРА»

- За нашими оцінками, все ж таки норма законодавства виборчого кодексу щодо організації опитування 5 питань від президента не була порушена. Але вся підготовка до проведення усього опитування мали форми прихованої передвиборчої агітації з боку президента: зокрема використання слоганів, висловлювань, які є ідентичними.

За підрахунками ОПОРИ, явка виборців по Україні у день голосування склала 35,94%. Підрахунок проводився на основі репрезентативної для всієї України виборки дільниць. Похибка не перевищує 1,14%. На місцевих виборах 2015 року офіційна явка складала 46,5%.

Стрічка новин