На Полтавщині увічнили пам'ять про Василя Барку

У селі Солониця Засульського старостату на фасаді сільського клубу відкрили меморіальну дошку уродженцю села, відомому письменнику, номінанту Нобелівської премії Василю Барці. На урочистостях із цієї нагоди побувала наша знімальна група.

Василь Барка – український письменник, автор роману про Голодомор «Жовтий князь». Цей його твір вийшов друком у 1962 році у Нью-Йорку і чи не першим явив світові правду про злочин сталінського тоталітарного режиму.

Анатолій Савенков, директор опорного закладу «Засульський ліцей» 

- Він відкрив світу своїм «Жовтим Князем» правду про голодомор, події, які відбувалися на теренах місцевості, де ми зараз із вами знаходимося.

Свій роман Василь Барка творив два роки, у 1958-59-му. Писав у далекій Америці, куди доля закинула після війни, у Гантерських горах в штаті Нью-Йорк. Там, не маючи власного житла, жив у знайомих. «Із непохитною дисциплінованістю вставав до сходу сонця і працював до присмерку над річкою або в лісі, а в часи негоди писав у порожній стодолі. А позаяк вважав, що ситий письменник не може правильно описати страждань голодуючих, тож, пишучи ключові розділи роману, по кілька днів відмовлявся від їжі», – згадував відомий культуролог із діаспори Марк Стех.

Анатолій Савенков, директор опорного закладу «Засульський ліцей» 

- Свідки говорять, що коли він писав цей твір, він особисто в емоційному стані сам по декілька днів не їв, переживав емоції отих своїх героїв, які він намагався передати. І завжди подумками у листах, які він писав на батьківщину, – він був із Україною.

На заході з нагоди відкриття меморіальної дошки були присутні місцеві жителі, представники влади, творча інтелігенція. Меморіальну дошку виготовив член національної спілки художників України Володимир Мірошниченко. Присутні на заході згадували життєвий і творчий шлях письменника, зачитували уривки його книги «Жовтий князь», запалили свічу пам'яті по Василю Барці та поклали квіти до меморіальної дошки.

Анатолій Савенков, директор опорного закладу «Засульський ліцей» 

- Такі всі визначні події цього села саме відбувалися на цьому місці. І, мабуть, символічно, що ще продовжиться така історія. Є ще й Павло Охріменко, і Адамцевич. І багато ще є особистостей із Солониці, які також чекають свого увічнення, щоб ми їм десь могли їм віддати шану.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію