Як рахувати голоси на місцевих виборах?

О 20.00 годині виборці завершили голосування за кандидатів та партії на місцевих виборах і дільничні виборчі комісії зачинилися. Все для того, щоб розпочати підрахунок голосів. У ЦВК прогнозують, що підрахунок буде тривалим. Загалом на місцевих виборах мали право проголосувати 28 млн 622 тис. виборців. Про процедуру підрахунку – далі. 

Після завершення голосування ДВК розпочинає своє підсумкове засідання, яке триває безперервно аж до складення та підписання протоколів про підрахунок голосів. Засідання проводиться в тому ж приміщенні, де відбувалося голосування.

До протоколів цифрами вносяться наступні відомості, які стосуються кількості бюлетнів та виборців. 

Вносити відомості до бланків протоколів можна від руки або ж за допомогою технічних засобів. Водночас, забороняється писати олівцем та виправляти відомості без відповідних рішень, а також підписувати протокол та засвідчувати печаткою до його остаточного заповнення.

Протокол складається у 4-х примірниках, що нумеруються, також у кожному із них зазначається дата, час.

Якщо після підписання протоколу ДВК виявила неточності, які не стосуються результатів голосування виборців та не потребують проведення повторного підрахунку голосів, то варто скласти «доповнення». 

Підрахунок голосів здійснюється відкрито і прозоро, і лише членами ДВК.

Послідовність підрахунку голосів ДВК виглядає таким чином:

депутати обласної ради;

депутати районної ради;

міський голова;

депутати міської ради;

депутати районної в місті ради;

сільський, селищний голова;

депутати сільської, селищної ради.

Далі ж ведеться підрахунок невикористаних бюлетнів та виборців, які голосували в іншому місці чи не голосували взагалі. 

Опрацьовані виборчі документи запаковуються в різні пакети, залежно від їх виду та назви місцевих виборів. Пакет з документами заклеюється, на ньому робиться напис, який вказує на кількість та вид запакованих документів, а також зазначаються:

- назва місцевих виборів,

- позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці,

- кількість запакованих виборчих документів,

- дата і час пакування,

- ставляться підписи присутніх членів ДВК та печатка комісії.

Пакети з протоколами та документацією, щодо якої закінчено підрахунок зберігаються у приміщенні, де ведеться засідання в полі зору членів ДВК та осіб, присутніх на засіданні до закінчення засідання.

Підрахунок голосів виборців 25 жовтня стане серйозним випробуванням для всіх виборчих комісій. Він буде тривалим, тож у ЦВК просять членів комісій дотримуватися чіткого алгоритму дій, щоб підрахунок голосів провели правильно та без ускладнень.

Стрічка новин