У Києві відкрилася виставка «Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму»

Вона присвячена вченим, які попри утиски й репресії здійснили важливі наукові відкриття. На ній побувала і наша київська журналістка Лідія Дмитрашко.

Про двадцятьох українських археологів, репресованих тоталітарним режимом, розповідає столична виставка «Наказано не знати». Вона організована Українським інститутом національної пам’яті разом з низкою історичних музеїв. Організатори розповідають, над доробками працювали майже рік: вивчали архівні матеріали, а тепер прагнуть популяризувати знання.

Антон Дробович, голова Українського інституту національної пам'яті

- Тут зовсім небагато тексту. Більша частина – це фотографії і експонати. Важливо було розказати і про людські долі самих археологів, і їх учні, їх громад, сім’ї часто теж. І про знахідки, їх професіоналізм. Поєднати ці історії. Відповідно, це мають бути історії з людським обличчям.

Виставка присвячена археологам, які, попри утиски й репресії, проводили дослідження та здійснили важливі наукові відкриття. Ці люди репрезентують репресовані цілі покоління українських учених-археологів, які налічують сотні імен.

Катерина Чуєва, ген.директорка Національного музею мистецтв ім.Богдана та Варвари Ханенків

- Про одну із персоналій, про Миколу Макаренка, першого директора музею Ханенків, ми розказали і в цій виставці. І також згадали і його учнів, і його друзів. Наприклад, Сильвестра Магуру і Щербаківського, які теж були репресовані, як і Микола Макаренко, Сельверст Магура був розстріляний. Данило Щербаківський, як вважається, покінчив життя самогубством. Але це пов’язували його сучасники саме з тим тиском, який система почала здійснювати на людей.

Історики розповідають, репресії проявлялися у створенні несприятливих для роботи й життя умов, забороні займатися професійною діяльністю, переслідуваннях, ув’язненні, ізоляції в психіатричних лікарнях, таборах та фізичному знищенні.

Наталя Осьмак, киянка

- Фактично це є безперервна російська окупація і російський терор, бо це все, що робилося з нами, це російський терор. І оці всі люди – це гуманітарний терор, це фізичний терор, це економічний терор. Це все є терор.

Стрічка новин