На Полтавщині з'явилася меморіальна дошка Олександру Ковіньці

У селі Плоске Мачухівської ОТГ відкрили меморіальну дошку видатному українському письменнику-гумористу, в’язню сталінських таборів, нашому земляку Олександру Ковіньці. На урочистостях із цього приводу побувала наша знімальна група.

Олександра Ковіньку добре знають не тільки на Полтавщині, а й в Україні та за її межами. Життя його було досить насиченим на різноманітні події.

В’ячеслав Сушко, старший науковий співробітник Державного архіву у Полтавській області

- Це велична постать не тільки для Полтавщини, а й загалом для всієї України. Його називали наступником Остапа Вишні. І це виправдано, бо після нього так ніхто народною мовою, так, як він майстерно, навряд чи хто зміг говорити.

Збірки гуморесок та сатири, автобіографічні оповіді, повісті й публіцистика. Писав Олександр Ковінька гостро, правдиво й доступно. Чим, звісно, не міг сподобатися тоталітарній владі. А ще потрапив в опалу за свої щирі проукраїнські погляди.

Олег Пустовгар, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті у Полтавській області

- Він був у лавах Української Народної Республіки. Можна сказати, що він був петлюрівцем. Знищення української держави означало й знищення українських інтелектуалів, української інтелігенції. І знаково, що на меморіальній дошці зазначено, що Олександр Ковінька – в’язень комуністичних таборів.

Олександр Ковінька жив у Плоскому неподалік нинішньої школи. Тож не випадково, що дошка прикрасила саме її фасад, нагадуючи підростаючому поколінню про відомого земляка.

Юлія Перчик, директор Плосківської ЗОШ І-ІІІ ступенів

- Для дітей це буде певна гордість, що на їхній школі висить така меморіальна дошка. Адже у нас із 2001 року запроваджено свято. Воно було на рівні району, яке називається  «До Ковіньки на хвилину, на веселу гуморину», де приїжджали учні і проводилися змагання у знанні творчості цього гумориста.

Загалом же Мачухівська земля багата на славетні імена. Серед них – чимало письменників, які народилися у цьому краї чи працювали тут.

Анатолій Гейко, директор Мачухівського краєзнавчого музею

- Можна назвати і Івана Липу, Григорія Епіка, племінника Архипа Тесленка – Костю Тесленка. Серед цієї плеяди письменників Мачуської землі зірка першої величини – це Олександр Ковінька. Дошка – свідчення того, що мачушани не забувають його. І я думаю, продовженням того будуть й інші меморіальні дошки видатних людей, у тому числі, і письменників Мачухівського краю.

Стрічка новин