У Мачухах Полтавського району вшанували своїх земляків

На приміщенні місцевої амбулаторії з’явилася меморіальна дошка відомим лікарям, письменникам та громадським діячам – батьку і сину Івану та Юрію Липам. А також відбулася п’ята наукова конференція «Мачуська земля: минуле та сучасність». На цих заходах побувала і наша знімальна група.

Конференція, що уже п’ятий рік поспіль проходила у Мачухах, є по-своєму унікальним заходом. Адже Мачухи – єдине село в Україні, де проводяться подібні зібрання на такому високому рівні.

Ігор Стамбол, доцент Київського університету ім.Б.Гринченка

- Це – унікальне явище, це дуже якісний науковий рівень і дуже якісний рівень подачі краєзнавчих матеріалів. Я вже вдруге у цій конференції беру участь.

Анатолій Гейко, директор Мачухівського краєзнавчого музею

- До нас приїжджають науковці із Одеси, Києва, Харкова, Опішні, Полтави, Полтавського району – краєзнавці, науковці, вчителі, доктори наук, кандидати наук. Мачухи можуть гордитися своїми земляками. Це і релігійними, і політичними діячами. Можемо гордитися і письменниками, спортсменами.

Цьогоріч на конференції йшлося про ярмарки у Мачухах, описувалися віхи радянського періоду, зокрема, створення мачуської комуни, голод 1932-1933 років. Серед сучасних новинок – знахідка гончарного горна влітку цього року. І, звісно, чільну увагу доповідачі приділяли Івану та Юрію Липам.

Ігор Стамбол, доцент Київського університету ім.Б.Гринченка

- Це – носії ідеї, української ідеї, ідеї свободи, ідеї рівності з іншими народами. І, звичайно, дуже важливо, щоб таке, дуже велике село, яким є Мачухи, щоб могло не просто знати, а ще й бачити і, в принципі, залучати до розуміння цих постатей інших людей.

Анатолій Гейко, директор Мачухівського краєзнавчого музею

- Іван Липа і Юрій – знакові постаті в Україні. І як не нам, мачушанам, гордитися такими земляками. Тому була запланована ця дошка. Силами Мачухівської громади вона розміщена на місцевій Мачухівській амбулаторії.

Дошку мали відкрити ще в травні. Але цій події тоді завадив карантин. Нині ж земляків вирішили все ж увіковічнити. 

Світлана Кучеренко, заступниця голови Благодійного Фонду імені Івана та Юрія Лип (м.Одеса)

- Такі дошки вже є і на Одещині, у селі Дальник, де також Іван Липа завідував лікарнею. Дошки є на Яворівщині, на Львівщині, в Одесі. Зараз село Мачухи показує себе, як популяризатор цих двох великих імен.

Ігор Стамбол, доцент Київського університету ім.Б.Гринченка

- Це діячі, які були забуті у часи «совєцькі». Звичайно, не просто забуті, а їх стирали із історичної пам’яті. Зараз стараннями науковців і громадських діячів ці імена відновлюються, відновлюються матеріали про них.

До речі, дуже скоро на території Мачухівської громади планують відкрити ще одну меморіальну дошку.

Анатолій Гейко, директор Мачухівського краєзнавчого музею

- 16 жовтня 2020 року буде відкрита ще одна меморіальна дошка  Олександру Ковінці – нашому славетному гумористу, в’язню комуністичних таборів, учаснику української революції 1917-21 років.

Стрічка новин