200-річний будинок: мешканці шукають меценатів для його ремонту

У Лубнах є будинок, який звели ще у 1800 році. Вже багато років його мешканці пишуть звернення до місцевої влади і депутатів різних рівнів, аби ті допомогли із ремонтом. Поки що ситуація зайшла у «глухий кут». Намагалася розібратися у ній наша лубенська знімальна група.

Уповноважений будинку показує, в якому стані нині знаходиться ця 200-річна двоповерхівка. Від стін великими шматками відпадає штукатурка, яка час від часу пролітає біля голів перехожих. Покрівля потребує ремонту, а підвал і частково перший поверх вражені грибком.

Марія Ворварська, мешканка 200-річного будинку

- Я йшла, а воно падає мимо. Мене не дістало, але було погане діло.

Безпосередньо у квартирах теж відчувається процес руйнації.

Ганна Шепітько, мешканка 200-річного будинку

- Під вікнами зовсім цегла висипалася. Прийшлося наймати людину, бо дує у вікна. Довелося наймати людину. Поштукатурив мені.

Григорій Леоненко, мешканець  200-річного будинку

- Чорна була стеля, то пінопластом підклеїв поки що. А стіни і не займав, бо воно весь час опадає й опадає.

У Лубенському управлінні ЖКГ стверджують, що панікувати ще зарано.

Олександр Сосна, начальник відділу ЖКГ Лубенської міськради

- Так, дійсно, мають місця відлущення штукатурки від зовнішнього фасаду стін. Але це не призводить до критичної ситуації і руйнування будинку взагалі. А зовнішній вигляд дійсно потребує облаштування.

До речі, даний будинок має і певну культурну цінність. Його підвальна частина на початку ХХ століття була в'язницею. І певний час у ній довелося провести українському письменнику Архипу Тесленку, першому президенту України у вигнанні Андрію Лівицькому, видавцям першої україномовної газети «Хлібороб» братам Миколі та Володимиру Шеметам.

- Глазок для спостереження, для подавання їжі, грати і т.д.

Місцеві краєзнавці пропонували мешканцям будинку водити екскурсії у підвальне приміщення за певну плату. Втім, жителі відмовилися через те, що не хотіли, аби підвалом ходили незнайомці.

Стосовно ремонту, то найбільш реальним є участь у місцевій програмі 90 на 10, де 90 відсотків ремонтних робіт оплачується із міського бюджету, а 10 – за рахунок мешканців будинку. Іншої альтернативи поки що немає. Але й це для лубенчан, стверджують вони, дорого.

Віктор Неділько, уповноважений будинку по пров.Володимирському, 85

- Якщо 3 мільйона, 10 відсотків – це 300 тисяч. Це – 20 тисяч із кожної квартири. 2-2,5 тисячі прибуток. Реально 20 тисяч брати участь людині. Я думаю, що не зовсім.

Сергій Васенко, начальник Лубенського житлово-комунального управління

- Коли була озвучена дана сума співфінансування, то у мешканців не було можливості взяти участь у цій програмі. У зв’язку з тим, що відсутні кошти.

Олександр Сосна, начальник відділу ЖКГ Лубенської міськради

- У місті діє програма співфінансування 90Х10. Неодноразово мешканцям даного будинку це пояснювалося, надавалися письмові відповіді на їхнє звернення. Але вони взяти участь у даному співфінансуванні не бажають.

Тож, поки що ситуація з капітальним ремонтом цього будинку зайшла в глухий кут. І на даний час його мешканці сподіваються на підтримку якихось меценатів чи благодійників, які оплатили б 10 відсотків суми, згідно із міською програмою.

Стрічка новин