Керамічні коди Полтавщини у дитячому вимірі

Розкрити керамічні коди Полтавщини у дитячому вимірі. Такою була мета конкурсу для талановитих учнів, які навчаються в Державній спеціалізованій художній школі-інтернаті «Колегіум мистецтв у Опішні». Його провели у рамках Всеукраїнського проєкту «Керамічний код Івана Левинського в естетичному вимірі українця кінця ХIХ - початку ХХ століття».

Селище Опішню називають «гончарською столицею України», «українським Римом». Тут з давніх-давен місцеві майстри створюють кераміку, яку знають і цінують у всьому світі. А ще тут діє єдиний в Україні мистецький заклад, де учні 1-11 класів разом із загальноосвітніми дисциплінами вивчають гончарство, скульптуру, технологію, рисунок, живопис, композицію, кольорознавство, основи технічного рисунка, креслення, історію мистецтв, основи керамології.

Майстри-гончарі, малювальниці, технологи, художники навчають учнів українському гончарству, виготовленню традиційних іграшок та гончарного посуду, опішнянському наліпленому декору та мальовці. В рамках конкурсу, підтриманого Українським культурним фондом, юні опішнянські таланти представили на суд журі близько тридцяти своїх творчих робіт за мотивами відомого маляра, архітектора, автора українського державного герба-тризуба Василя Кричевського.

Марія Зінченко, переможниця конкурсу

- Мені сподобався орнамент Кричевського, це квіти. Ми робимо різні креативні іграшки, роботи і маленькі, і великі, на конкурс, і взагалі мені подобається гончарство, це цікаво.

Андрій Корнев, мистецтвознавець, член журі м.Харків

- Чому, зокрема, цю роботу відзначено, це дійсно старовинні рослинні мотиви, але переосмислені самим Василем Кричевським у модерному, сучасному варіанті, і те, що дівчина вибрала саме цей варіант, вказує на її неформальне, творче мислення.

Дмитро Стовбовенко, переможець конкурсу

- Багато красивих робіт робив, а подобається, тому що це цікаво.

Андрій Корнев, мистецтвознавець, член журі м.Харків

- Є в українських народних казках такий символ: яйце-райце. Насправді символ, з якого виходить все, це просто концентрація українських символів на цих орнаментах. Це таке око сили, тут і зірка небесна, і земля, і небо, які переплітаються один з одним. І цей орнамент можна трактувати, як рибу, це і язичницький, і християнський символ. Отже, це надзвичайно сильний керамічний код.

Конкурс провели у рамках Всеукраїнського проєкту «Керамічний код Івана Левинського в естетичному вимірі українця кінця ХIХ – початку ХХ століття». І науковці зазначають, що в колекції видатного архітектора, педагога, громадського діяча, яка зараз експонується у львівському Музеї етнографії та художнього промислу, було чимало дитячих іграшок з Опішні. Учні ж колегіуму мистецтв продовжують давні традиції та втілюють нові віяння сучасного мистецтва.

Стрічка новин