Презентували проєкт «Віртуальні мандрівки Полтавщиною»

«Віртуальні мандрівки Полтавщиною». Під такою назвою співробітники Полтавського «Центру охорони та досліджень пам’яток археології» розробили новий унікальний український культурний продукт. Це онлайн-платформа з інтерактивною мапою пам’яток археології та інших пам’яток культурної спадщини Полтавщини. Напередодні її представили широкому загалу на подвір’ї Полтавського Краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

Це проєкт з досить амбітними цілями для широкої аудиторії та з задумом, що в інтеграції базуватиметься на новітніх діджітал-технологіях. Тобто, будь-хто, сидячи вдома, зможе вже незабаром ознайомитися з унікальними археологічними артефактами чи історичними об’єктами, видатними місцями під час подорожі віртуальними маршрутами у віртуальному часі.

Це можуть бути стародавні фортеці, майдани, місця битв,  

городища, а ще – предмети побуту, знаряддя праці, господарські інструменти та зброя, дорогоцінні прикраси та чимало іншого. Такої мапи, яка працюватиме на алгоритмах типу «Планета земля», ще немає. Вона буде імітацією 3D перельоту з однієї точки в іншу. Людина зможе зайти на сайт, обрати об’єкт, подивитися на нього з висоти пташиного польоту, наблизитися, зайти у віртуальний кабінет, знайти цікаву супроводжуючу інформацію.

Так дизайнер Юлія Деркач розповідає, що родзинкою проєкту, який впроваджуватиметься за грантової фінансової підтримки Українського культурного фонду та Благодійного фонду родини Загорій, є 3D моделі поховань різних епох.

Юлія Деркач, дизайнерка

- Ми брали наші реальні розкопки, одне – 19-го року, інше – 2006-го, вони досить цікаві, одне – родинне поховання, інше – воїна з дуже незвичною позою, в чоловіка голова лежала під рукою. Ми його називаємо «вершник без голови». Ми їх відтворили в тому вигляді, з усіма артефактами і одягом, повна реконструкція поховального обряду того часу бронзової доби.

Всі археологічні матеріали, представлені розробниками проєкту,  збиралися десятиліттями, розповідає автор ідеї В’ячеслав Шерстюк. А ще там є чимала база різноманітної інформації: фотознімки, ілюстрації, пам’яткоохоронні, облікові документи, відеозйомки, панорами та чимало іншого. Проєкт, який зараз наповнений близько двомастами сорока пам’ятками археологічної спадщини, незавершений. В перспективі база даних наповнюватиметься іншими різноманітними матеріалами.

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради

- По історії, архітектурі, науці, техніці, будь по чому. Це може бути користувацька карта. Людина займається туризмом і хоче подивитися об’єкти, скласти по них базу даних, ми їх називаємо візитівками, і запропонувати нам проєкт, наприклад, маршрут. Ми розглядаємо, редагуємо, якщо воно достойно уваги. Наприклад, пам’ятки археології Полтави, чи давні будинки Лубен, найкрасивіші місця на Ворсклі, чи байдаркою на три дні.

Історико-археологічні маршрути, запропоновані широкому загалу, зможуть привернути увагу до автентичних, ще незвіданих туристами місцевостей, розповідають розробники.

Ксенія Малік, розробниця проєкту

- Кожен з людей може додати свої об’єкти, маршрути. Він абсолютно багатофункціональний, ми сподіваємося, що всі культурні, туристичні спільноти доєднаються до цього проєкту і почнуть наповнювати цю мапу цікавими об’єктами. Це може бути все, що завгодно, починаючи від музею весілля, і закінчуючи пивницею, від садиби у власному дворі і закінчуючи Шаргорою чи цікавим містечком.

Також метою проєкту є зацікавлення місцевих громад взяти на облік та почати охороняти і зберігати об’єкти історико-культурної спадщини їх регіону, говорить автор ідеї В’ячеслав Шерстюк. 

Мапа буде постійно поповнюватись, і орієнтовно через п'ять років вона міститиме понад 5 тисяч об‘єктів всієї історико-культурної спадщини Полтавщини. 

Стрічка новин