У Полтаві презентували видання про окупацію та відновлення миру у Слов’янську

Обстріли житлових мікрорайонів, релігійні переслідування, незаконні затримання, катування та позасудові страти. Про усе це йдеться у книзі «Місто, з якого почалася війна». Її презентували у Полтавському Художньому музеї імені М.Ярошенка.

Видання «Місто, з якого почалася війна» – це документальна збірка, яка є спільною роботою п'яти громадських організацій, що входять до правозахисної Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі». Правозахисники спільно дослідили всі спектри порушень, які відбулися в Слов’янську, щоб описати загальну картину життя окупованого міста.

Антон Удовенко, редактор видання «Місто, з якого почалася війна»

- Наша головна мета, щоб зберегти історію цивільних, які пережили війну. Власне, переосмислити ті події 2014 року, оскільки дуже багато процесів, які відбувалися у Слов’янську, вони згодом відбувалися так само і в інших містах Донбасу. Вони так само зараз відбуваються загалом в Україні.

Дослідження базується на 78 глибинних інтерв’ю людей, які стали жертвами чи свідками порушень прав людини.

Антон Удовенко, редактор видання «Місто, з якого почалася війна»

- Інтерв’ю тривають від 4 до 7 годин, де люди розповідають про полон, про катування. Власне, тому я і говорив, що нам важливо зберегти історію цих людей, тому що держава ними особливо не опікується. Знаєте, це збереження ось цієї історії – це найперше, що ми можемо зробити для цих людей, щоб не бути байдужими. Так само, щоб ці люди не відчували себе покинутими.

Співавторка видання Марія Білякова розповіла про етапи збирання інформації та як це відбувалося на практиці.

Марія Білякова, документаторка БФ Восток SOS

- Щоб зібрати інформацію, це було 2 етапи. Це був один – приїзд, такий, як екскурсія більше. Нас знайомили з містом, показували, які є меморіальні дошки, пам’ятки. Це була зустріч з активістами, зустріч з колишніми полоненими. Це була така, 2-3 дні, а потім ми ще їздили. Книжка писалась більше півроку.

Для свого дослідження правозахисники обрали Слов’янськ, адже він став першим окупованим містом на Сході Україні, і його сумний досвід згодом пережили безліч інших населених пунктів.

Стрічка новин