Круглий стіл: «З історії виборчого процесу. Полтавщина»

Напередодні місцевих виборів для науковців особливо актуалізується питання історії досвіду виборчого процесу в Україні як основного важеля демократії, розвитку правового суспільства. І саме історії виборчого процесу зокрема на Полтавщині був присвячений «круглий стіл», що відбувся в Державному архіві Полтавської області.

Провідні науковці Полтавщини наголошували, що з самого початку формування першого досвіду виборчого процесу на українських землях на зламі XIX - XХ століть волевиявлення громадян на жаль супроводжувалося численними та різноманітними порушеннями, які нікуди не поділися й до сьогодні. Зокрема наводилися спогади видатного українського поета, громадського та політичного діяча Івана Франка, який у 1895 році балотувався в депутати до австрійського парламенту - рейхсрату.

Людмила Бабенко, доктор історичних наук, професор

- Він навів численні приклади підкупу багатими кандидатами в депутати селян, їх спаювання вже на шляху до виборчої локації, залякування селян, обіцянки шляхом обходу селянських садиб, допомогти у вирішенні конкретного господарського питання з боку тих, хто володів коштами, а то і пропозиції просто грошей. Існували і брутальні способи побиття тих, хто голосував за кандидата – конкурента, побиття і залякування самого кандидата, спонукання його до відмови від виборів.

Є свідчення того, як селяни, обурені спотвореними результатами голосування і підрахунком голосів намагалися скаржитися австрійському Цісарю - розповідає Людмила Бабенко.

Людмила Бабенко, доктор історичних наук, професор

- От один яскравий епізод який описує член делегації яку направили з Галичини до Цісаря – Окуньський, який пише що Цісар вислухав їх аж 4 хвилини і був обурений не скільки предметом скарги- те що обурило селян, скільки тим чому це так багато людей  у складі делегації відірвалися від роботи і примандрували до столиці імперії.

Власне полтавський обласний архів має солідну джерельну базу, яка висвітлює виборчі процеси на Полтавщині починаючи з початку XХ століття, зокрема щодо виборів до Державної думи 1905 року на теренах Полтавської губернії. Є документи як обирали депутатів за радянських часів починаючи з 1920 року, за роки вже Незалежної України.

Валентина Гудим, директор Державного архіву Полтавської області

- Оскільки ці документи ми збирали з офіційних джерел: це виборчі комісії, всі агітаційні матеріали, публікації в пресі, і вся інформація пов’язана з неприємними речами, скандалами. Тобто, нас цікавить виборчий процес в комплексі.

Під час круглого столу йшлося про вибори під сяйвом Сталінської Конституції, перші демократичні вибори в УРСР у період горбачовської перебудови, новели сучасного виборчого законодавства  та ризики.

Едуард Фісун, учитель-методист історії та права Полтавського ліцею №1

- Наприклад 5% - й бар’єр я вважаю дуже високий, і це зроблено для великих партій, вони мають більше переваг. Оце така загроза для нових політичних сил, амбітних. Вони його просто не пройдуть попри всі їх агітації. Це я думаю такий серйозний ризик.

Тож науковці констатували, що виборчі технології народилися з самими виборами. І сьогодні можна говорити хіба що про їх модернізацію, удосконалення, широке використання інформаційних технологій. 

На жаль,  через карантин участь у круглому столі була значно обмежена. Але вся інформація, доповіді будуть доступні широкому загалу на сайті Державного архіву Полтавської області, в інтернет виданнях.

Стрічка новин