Під портретом Мони Лізи знайшли прихований ескіз

Під портретом Мони Лізи знайшли прихований ескіз

Леонардо да Вінчі писав роботу з використанням техніки спольверо.

Вчені з Університету Пуатьє на замовлення Лувру провели оцифровку "Мони Лізи" за допомогою мультиспектралної камери високої роздільної здатності і знайшли під малюнком сліди начерку. За їхніми словами, Леонардо да Вінчі створював картину з використанням техніки спольверо, повідомляє Дзеркало Тижня з посиланням на Naked science.

Спольверо - це техніка, що нагадує перевідний малюнок. На ескіз накладали прозорий папір, обводили контур, який потім переносили на полотно. По контуру зображення робили проколи, які заповнювали вугіллям, графітом або пастеллю. Метод був популярний протягом століть, його використовували при створенні копій портретів, гравюр і так далі.

У 2004 році представники Лувру попросили Паскаля Котте провести оцифровку Джоконди за допомогою Lumiere Technology - мультиспектральної камери високої роздільної здатності. В технології Lumiere також використовується унікальна інфрачервона рефлектографія, за допомогою якої виявляють нижні малюнки, виконані за допомогою деревного вугілля, через слабке світло, відбите від поверхні контурів.

Котте виявив техніку спольверо на руках і волоссі Джоконди. Лінії "начерку" показали також, що художник вирішив змінити позу натурниці, трохи повернувши голову. Ймовірно, да Вінчі хотів, щоб вона пильніше дивилася на глядача. За словами Котте, його відкриття "змінює історію культового символу західного живопису", оскільки доводить, що при створенні був використаний підготовчий малюнок.

Вчений також виявив на зображенні предмет, схожий на шпильку для волосся. Цікаво, що такий аксесуар не був популярний у Флоренції на початку XVI століття. На думку Котте, начерк міг використовуватися при створенні великої кількості копій "Мони Лізи", наприклад, тієї, яка виставлена в Національному музеї Прадо.

Стрічка новин