Як правильно проголосувати в день виборів?

Які правила діятимуть на дільниці та скільки бланків отримає кожен виборець? Такі питання турбують багатьох українців, адже до волевиявлення залишилося трішки менше місяця. Про деталі нових правил голосування та обмеження, які діятимуть на дільниці, розповість Анна Ружін.

Комісія затвердила форми виборчих бюлетенів з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів.

Також затверджено колір зазначених виборчих бюлетенів, а саме:

- блакитного кольору - з виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, обласної ради;

- світло-зеленого кольору - з виборів депутатів районної ради;

- світло-жовтого кольору - з виборів депутатів міської ради;

- світло-сірого кольору - з виборів депутатів районної у місті ради;

- кремового кольору - з виборів депутатів сільської, селищної ради;

- світло-рожевого кольору - з виборів сільського, селищного, міського голови.

Костянтин Донченко, координатор спостереження громадянської мережі «Опора» за виборами в Полт.обл.

- Цього року використовується вперше так бланки, тому вони будуть в новинку для виборців. По-перше, людина голосує за політичну силу, яка знаходиться в лівій частині, а далі має обрати одного з кандидатів від цієї політичної сили, вписавши його номер у відповідний рядок.

Такий вигляд матиме бланк, який отримають виборці 25 жовтня. 

Ліворуч у бюлетні буде перелік партій. 

Посередині – два квадратики для позначок.

Праворуч міститиметься пронумерований перелік кандидатів від цієї партії.

Спочатку обираємо партію та ставимо «галочку», «плюсик» чи будь-яку іншу позначку в першому квадраті для волевиявлення за партію;

до другого квадрату вписуємо номер кандидата, якому віддаємо перевагу у відповідному територіальному списку своєї партії.

Костянтин Донченко, координатор спостереження громадянської мережі «Опора» за виборами в Полт.обл.

- Приклади будуть висіти на виборчих дільницях, там будуть інструкції, щоб виборець не заплутався. Справді, для багатьох людей це буде в новинку. І буде питання з заповненням бюлетенів. Як краще вписати цифру і куди її вписати. Всі матеріали на сайті ЦВК, розповсюджують місцеві органи, і в день виборів вони будуть на дільниці.

Вносити цифри для голосування за кандидата треба буде дуже уважно. Варто внести максимально точний номер, який зазначено поряд з його прізвищем. Наприклад: не 6, а 06; не 1, а 01 тощо. Цифри необхідно вносити у другий квадратик для позначок, який розкреслено у вигляді трафарету. 

Виборчі бюлетені повинні бути надруковані державною мовою на однаковому папері та на одному аркуші відповідного кольору з текстовою частиною лише з одного боку.

Голосування буде проходити з дотриманням карантинних вимог: соціальна дистанція, обмежена кількість осіб в приміщеннях та засоби індивідуального захисту. У поліції кажуть: журналісти мають право висвітлювати перебіг виборів, але вони не повинні порушувати чинне законодавство. У разі ж недопуску на дільницю чи при інших порушеннях варто викликати поліцію. 

Юрій Сулаєв, начальник відділу комунікації ГУ НП у Полтавській області

- Повідомляти факт правопорушення та де це відбувається. Поліція працюватиме у посиленому режимі. Ситуаційні центри поліції вже переведені на посилений режим. Працюють вони так вже з 5 вересня. У переддень і в день волевиявлення громадян ТВК також будуть взяті під охорону.

Стрічка новин