В столиці презентували фільм про нацгвардійця, ув'язненого в Італії

У Києві презентували фільм про справу нацгвардійця Віталія Марківа, ув'язненого в Італії. Стрічка «Не в тому місці, не в той час» розповідає про непричетність українського нацгвардійця до загибелі італійського фотокореспондента Андреа Роккеллі та російського правозахисника Андрія Миронова у травні 2014 року на Донбасі. На показі побувала і наша знімальна група. 

«Не в тому місці, не в той час». Так називається документальний фільм про трагічну долю трьох чоловіків: Віталія Марківа, Андреа Рокеллі і Андрія Миронова. Їх долі перетнулися у 2014 на Сході України. Рокеллі й Миронов потрапили під смертельний обстріл. Винним італійська Феміда вважає Марківа. 30-тирічному чоловіку, який захищав Україну на Сході, присудили 24 роки за гратами. Він – єдиний з нацгвардійців, хто мав італійське громадянство, а отже, його можна було судити. Слідчі не взяли до уваги численні докази адвокатів, та навіть не побували на місці подій. За власне розслідування взялись українські й італійські журналісти. Так і з’явився фільм. 

Ольга Токарюк, співавторка фільму «Не в тому місці, не в той час»

- Власне, це наше розслідування на місці подій, було таке ключове, з чого ми почали у Слов’янську. Ми хотіли подивитися як на місце, де загинув Рокеллі та Миронов, так і побувати на Карачуні, де перебувала тоді Національна гвардія України, солдатом якої був Віталій Марків, і Збройні сили України. Тобто, найпершим завданням було побачити на власні очі місця, де трапилися події. І вже згодом провести випробування на Карачуні видимості, чи взагалі з позиції Марківа можна було розгледіти журналістів на такій відстані?

Випробування зброї були проведені і на полігоні під Києвом. Результати прокоментували незалежні італійські військові експерти.

До створення фільму долучилися й волонтери, які того дня спілкувалися із Віталієм. Вони показали фотокартки, які також використають для слідства.

Олександр Назарчук, волонтер

- Я спілкувався з Віталієм безпосередньо на Карачуні. Я був волонтером, який возив тоді по блокпостам всякі корисні речі.  І Віталій, це був, скажем так, точкою контакту безпосередньо на Карачуні. Тобто, з 2ї по 4у я разом з ним був там, там зробили декілька фотографій. Фотографія, тут в фільмі буде фігурувати, яка, я сподіваюся, теж до слідства буде долучена, там теж є Віталій, видно, яке в нього спорядження.

Коротку версію фільму на початку вересня цього року презентували у Римі та Мілані. Правозахисники кажуть: це може вплинути на апеляційне рішення суду, що відбудеться днями у Мілані.

Олександра Матвійчук, голова правління Центру громадянських свобод

- Якщо суд буде відкритий, то на апеляції буде присутній наш незалежний спостерігач. Адвокати цього центру якраз вивчають добросовісність дослідження доказів судом і наскільки було забезпечено право на ефективний судовий розгляд. Ну і загалом важливо в цій ситуації дати відповідь ще на два питання: питання про суспільний фон, який цю справу супроводжував, оскільки вона вирішувалася судом присяжних. І ну і про те, як вона подавалася в пресі, це також предмет окремого аналізу.

Вихід повної версії документального фільму заплановано на другу половину осені. Передпоказ стрічки демонстрували італійською мовою з українськими субтитрами.

Стрічка новин