Побачив світ перший том «Друга світова війна 1939 - 1945 роки. Полтавський вимір»

Днями побачив світ перший том тритомника «Друга світова війна 1939 - 1945 роки. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи». Монументальна робота полтавських істориків вийшла за підтримки Полтавської ОДА, обласної ради, Центру дослідження історії Полтавщини та Державного архіву Полтавської області. Ідея проекту, аналогів якому немає в Україні - зібрати разом весь величезний масив доступного на сьогодні матеріалу, що стосується Другої світової війни у регіональному полтавському вимірі, та представити їх у загальноєвропейському і світовому контекстах. 

Перша книга в півтори тисячі сторінок подієва та біографічна і складається з семи розділів - із витоків війни, наближенням загарбників до Полтавщини, власне самого німецького вторгнення, трагедії Північно - Західного фронту, німецької окупації, руху опору загарбникам, вигнання окупантів та завершального етапу війни. Автори намагалися упорядкувати все так, щоб текст і документи доповнювали один одного. Чимало тут і фотографій того часу, плакатів, листівок та багато іншого. 

Олександр Білоусько, директор Центру досліджень історії Полтавщини, упорядник видання

- Це абсолютно всі, до полку військові частини які брали участь в боях на території області, тодішньої і суміжних територій, тобто фронти, армії, дивізії, корпуси, полки. З їх командирами, всі хто командував цими частинами саме під час боїв на Полтавщині в 41 – 43 роках, їх біографії. Це десь до 700 біографій з портретами, посиланнями на літературу. При чому не лише з радянського а й з німецького боку. 

Науковці намагалися віднайти та представити всі доступні джерела з архівних установ, бібліотек, періодичних видань, документів СБУ. 

Тарас Пустовіт, заст. директора Державного архіву Полтавської області, упорядник видання

- Я вважаю, що величезне значення мало те що ми подаємо ці документи от протоколи допитів людей, документи які свідчать про взаємовідносини приміром цивільної радянської влади в 43 році після звільнення від нацистів, відносини між цивільною владою і військовою, між військовою владою і населенням, це були дуже непрості відносини. 

Цікавий факт, що 41- го року німці, захоплюючи території Радянського Союзу 102 дні пересувалися територією області, 68 днів тривали безпосередньо бої. А визволили терени Полтавщини від німецьких загарбників за 90 днів. 

Олександр Білоусько, директор Центру досліджень історії Полтавщини, упорядник видання

- В 41 му тут оборонялося 5 наших армій і 5 німецьких на них йшло. А вже в 43 – му то тут вже наступало 20 радянських армій на теренах Полтавщини – 13 Воронезького фронту і 7 Степового. Проти них стояло три німецькі армії.

Ці всі події детально описані в книзі з таблицями, картами, іменами, військовими частинами розповідає Олександр Білоусько та наводить факти одного з німецьких дослідників. 

Олександр Білоусько, директор Центру досліджень історії Полтавщини, упорядник видання

- Каже, що на 43 рік іще у Радянського командування не було Манштейнів, мав на увазі таких полководців які могли б робити те що робили німці в 41 – му. Вони тоді оточили Південно – Західний фронт і фактично його знищили. А в 43 – му наші полководці такого маневру на Лівобережжі не повторили. Тобто, йшов процес витіснення німців до Дніпра в лоб. Тобто, оця величезна сила, якщо брати Полтавщину - Воронезький і Степовий фронти, а ще й був Центральний трохи Північніше, вони просто як бульдозером горнули німців. Звісно це зумовило величезні втрати, це відбивалося на території, бо німці які її втрачали вдалися до тактики спаленої землі. 

Тож Полтавщиною двічі прокотився вогняний вал війни, і поряд з фанфарами, радістю перемоги маємо величезну людську трагедію, наслідки якої полтавці відчували до шістдесятих років говорить історик. Нове ж видання примірником лише 100 екземплярів надійде до бібліотек області. Зараз триває верстка другого тому з цієї серії де буде повністю представлена історія в документах. 

Стрічка новин