У Полтаві невідомі поклали квіти до могили комуністів

На могилі братів Литвинових з’явились квіти. Поховання знаходиться у Петровському парку у Полтаві. На надгробку викарбувано: «комуністи загинули в боях з петлюрівськими бандами». Водночас у нашому місті вшановують державного діяча України Симона Петлюру. Планують встановити пам’ятник. Чому виникають такі суперечності, дізнавались наші журналісти.

У рамках декомунізації вулиця Артема у Полтаві була перейменована на честь Симона Петлюри. «На цьому місці стояв будинок, у якому проживав славетний громадсько-політичний і державний діяч України, голова директорії УНР, головний отаман військ УНР». Ці слова викарбувані на меморіальній антивандальній дошці на фасаді будинку по вулиці Петлюри. Ще одна меморіальна дошка знаходиться на фасаді аграрної академії. Раніше це була споруда Полтавської духовної семінарії, де з 1895 по 1901 рік навчався студент-семінарист Симон Петлюра. Увіковічити пам’ять про діяча хочуть біля ОЦЕВУМ. Там раніше був будинок його батьків. Тепер планують встановити пам’ятник. 

Олег Пустовгар, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті у Полт.обл.

- Полтавська міська топонімічна комісія поставила крапку у дискусії, яка тривала, можливо, навіть понад 20 років, де ж саме має бути цей пам’ятник. Управління архітектури і містобудування облдержадміністрації уже провело перше засідання робочої групи, на якому вирішено уже готувати архітектурне рішення. Це така процедура, яка передує уже відкритому Всеукраїнському конкурсу.

Суперечність викликає те, що у Петровському парку Полтави досі знаходиться могила братів Литвинових. Анатолій та Петро – чекісти-червоноармійці, яких вбили війська УНР на початку 1919 року. «Комуністи героїчно загинули в боях з петлюрівськими бандами» – викарбувано на надгробній плиті. Днями сюди невідомі поклали квіти. Більшість полтавців, які відпочивають у парку, не знають, що поблизу – поховання. Ті, хто в курсі ситуації, не проти існування братської могили. 

- Я була теж комуніст. Комуніст, член партії була колись, значить, позитивно. І батьки мої теж комуністи у далекі часи.

- Це історія, тому настанови нащадкам повинні бути.

- При комуністах ми всі жили. Ми всі виросли при комуністах. Я вважаю, що це правильно.

- Нам не заважає. 

- Це ж історія, що ми можемо з цим зробити.

- Нам все одно.

- Пам’ять є пам’ять. Не треба її чіпати. Тоді було таке життя, зараз – інше. Треба поважати всіх, хто за щось віддав життя.

Загалом поховання у парках в Україні вважається неприйнятним. 

Євген Янкевич, начальник відділу Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам'яті 

- Існує певна законодавча база, яка забороняє, щоб у місцях відпочинку були якісь поховання. Найправильнішим варіантом було б, найперше, дослідження цих всіх аспектів. Потім, відповідно, у будь-якому випадку, – це ексгумація, перепоховання кудись на офіційні місця захоронення.

Представник Українського інституту національної пам’яті Олег Пустовгар говорить, петлюрівці були не бандою, а військами УНР. Тому написи на плиті є порушення закону України про правовий статус та вшанування борців за Незалежність України у ХХ столітті. 

Олег Пустовгар, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті у Полт.обл.

- Влада УНР скарала братів Литвинових після визволення Полтави від російсько-більшовицьких окупантів за численні розбої і зґвалтування полтавських дівчат. Я ініціюватиму все ж таки виділення коштів на перепоховання. Я думаю, що реально, у цьому році, у нинішньому бюджеті, це не передбачено. Це перспектива наступного року.

Пан Олег сподівається, що депутати наступного скликання Полтавської міської ради підтримають ініціативу виділити бюджетні кошти на перепоховання комуністів. 

Стрічка новин