Шість років тому Слов'янськ визволили від проросійських найманців

У четвер, 27 серпня, з нагоди шостої річниці з Дня визволення Слов'янська від проросійських найманців на Меморіальному комплексі «На Горі Карачун» відбувся концерт-реквієм «Нескорені... дорогами війни» на вшанування пам'яті полеглих за Україну. Там відкрили Дзвін Пам'яті «Єдність – сила України». Телеканал «Центральний» вів пряму трансляцію цього заходу, а сьогодні мої колеги Сергій Блавацький та Сергій Сепітий повернулися з Донеччини та вже приготували свій перший репортаж звідти.

Шість років тому, 5 липня 2014 року, завдяки успішним діям військовослужбовців та добровольців було звільнено від російських терористичних збройних формувань міста Слов'янськ, Краматорськ, Дружківку, Костянтинівку та інші населені пункти північної частини Донеччини. Звільнення Слов’янська стало переломним моментом у визволенні низки інших міст та селищ Донбасу. Власне бої за Слов’янськ тривали з квітня до липня 2014 року, розповідає свідок тих подій, 82-річна Галина Карпівна, яка проживає саме на горі Карачун, неподалік телевізійної вежі. 

Галина Карпівна, мешканка Слов’янська

- Башта впала, тут ні води не було, ні світла. Ай, так було – прийшли і казали мені «бабушка, гутарьте по-русски». Нам сказали: якщо почнуть стріляти, лягайте на підлогу. Всякого було тут: і вертольоти літали, і осколки сюди попадали, вже після війни вікна повставляли, все тут відбудували. Ми тут були 11 днів, як почалося, поки всі вікна не повипадали і ми почали роз’їжджатися, хто куди, хто з Одеси – в Одесу. Ми спочатку – в Краматорськ, там зразу тихіше було, а потім в Краматорську почали сильно бомбить, ми ще в Запоріжжя тікали. Вбивають людей ні за що, тут багато загинуло людей.

Сергій Блавацький, журналіст

- Знімаючи місто Слов’янськ з гори Карачун, ми випадково натрапили на цей напівзруйнований гараж, зроблений з ящиків з-під снарядів, та на ось таку гільзу, куди зараз місцеві скидають сміття. Це промовисті свідчення того, які жорстокі бої відбувалися тут на горі Карачун влітку 2014 року.

Участь у концерті-реквіємі «Нескорені... дорогами війни» взяли артисти Полтавської обласної філармонії. 

Тетяна Садохіна, заслужена артистка України, солістка Полтавської обласної філармонії

- Ми знали, що це дуже велика трагедія для всієї України, і нам щемно на душі, що ми сьогодні саме на цьому місці, боляче розуміти, що в Україні ще триває війна, хотілося, щоб вона швидше закінчилася.

Лариса Борисенко, солістка Полтавської обласної філармонії

- Я приїхала сюди вшанувати пам'ять тих наших синів, побратимів... Ми навчались разом. Їхні дітки лишилися тепер без батьків. Ми – єдиний народ. Ми вшановуємо їхню пам'ять. І хай вони вічно живуть у наших серцях і у наших душах. Слава Україні!

Щоб увічнити пам'ять усіх тих, хто ціною власного життя звільняв Слов'янськ від терористів, на горі Карачун, яка довгий час залишалася форпостом нашої оборони, відкрили каплицю Покрови Пресвятої Богородиці, а 27 серпня – Дзвін Пам’яті «Єдність – сила України». До його спорудження доклали зусилля чимало волонтерів, зокрема, і колишній міській голова Слов'янська, а нині – генеральний директор телеканалу «Центральний» Олег Зонтов.

Олег Зонтов, генеральний директор телеканалу «Центральний»

- Я мешкаю і працюю в Полтаві, але народився, навчався і багато років працював в Слов'янську, і тому я відчуваю персональну відповідальність за те, щоб пам'ять про тих захисників, які віддали своє життя, щоб моя мала Батьківщина була вільною від бандитів і окупантів, була гідно вшанована. Коли до мене звернулися волонтери з проханням допомогти встановити Дзвін Пам'яті, я зрозумів, що це не благодійність, велика честь для мене хоч якось віддячити нашим захисникам. І тому, коли сьогодні на горі Карачун, яка є символом цієї війни, лунає Дзвін Пам'яті, я дуже пишаюся, що там лунає голос Полтави.

За словами волонтерки Марини Квітки, якій належить ідея спорудження Дзвону Пам’яті, в Україні вже два роки реалізується проєкт «Дорогами війни» – від Карачуна до Говерли.

Марина «Квітка», волонтерка

- У нас близько 20 пам’ятників в Слов’янську, Слов’янському районі, Меморіальний комплекс «На Горі Карачун» і на Західній Україні, на Говерлі ми дублювали Меморіал, і у Верховинському районі, де у нас проходять реабілітацію учасники бойових дій на Сході України.

В перерві між виступами полтавських артистів священнослужителі освятили «Дзвін Пам'яті», а насамкінець військові поклали квіти до меморіалу.

Микола Гармаш, соліст Полтавської обласної філармонії

- Ми вдячні, перш за все, каналу «Центральний», що ви сьогодні з нами, тут, волонтерам, що вони нас витягли з пазурів пандемії і запросили на таке дійство. Сьогодні нас чекають ще кілька виступів в цих краях. Напевне, це найменше, що ми можемо зробити для пам’яті тих відважних воїні, синів України, які полягли за наше мирне життя.

Актори Полтавської філармонії дали ще кілька виступів у Слов’янську та районі, місцях найзапекліших боїв влітку 2014 року. Про них ми розповімо у наступних випусках «Новин». 

Стрічка новин