У Полтаві презентували книгу «Капелани на службі Богу і Україні»

Сьогодні з нагоди Дня пам’яті захисників України у Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського презентували книгу «Капелани на службі Богу і Україні». У новому виданні, що вийшло в рамках проєкту Українського інституту національної пам’яті «Усна історія АТО», містяться спогади військових капеланів різних конфесій, які від початку війни на Сході України здійснювали душпастирське служіння серед українських воїнів.

У книзі  йдеться про особливості капеланського служіння на фронті під час протидії російській агресії, а також окреслюються етапи інституційного становлення капеланства у війську. Спогади військових капеланів були записані з травня 2018 до червня 2019 року в межах проєкту Українського інституту національної пам’яті «Усна історія АТО». Загалом у проєкті взяли участь 35 військових капеланів різних конфесій, кожен з яких розповів власну історію служіння в цій неоголошеній війні. Так Сергій Сущенко  капелан ПЦУ, поліцейський роти конвойної служби ГУ НП в Полтавській області розповів, що після Майдану, коли почалася війна на Сході не зміг сидіти вдома і пішов в добровольчий батальйон «Золоті ворота». Зараз служить у поліції та у вільний час займається капеланством, адже чимало правоохоронців пройшли війну.    

Сергій Сущенко, капелан ПЦУ, поліцейський роти конвойної служби ГУ НП в Полтавській обл. 

- Були і на першій лінії, на нулі. Звісно, що душі людей поранені, у тих хто бачив кров, смерть. Багато, на жаль, зараз і суїцидів серед поліцейських, і це все тому, що немає офіційної капеланської служби досі. Крім того, капелан може бути отією об’єднуючою ланкою, якої не вистачає зараз між громадськістю і поліцією. На жаль, після 14 року між поліцією і громадськістю склалася прірва, і подолати її який рік ми не можемо. Капелани могли б стати отією ланкою, що не вистачає, містком, який міг би з’єднати і знайти спільну мову.

Починаючи від 2014 року, початку українсько - російської війни Український інститут національної пам’яті в рамках проєкту «Усна історія» почав збирати спогади учасників і очевидців тих подій розповідає співробітниця закладу Тетяна Привалко. А капеланство, як унікальне явище війни на Сході дозволяє по-новому поглянути на ті страшні події.   

Тетяна Привалко, укладачка книги, співробітниця Українського інституту національної пам’яті     

- Коли ми послухаємо розповіді капеланів, то через їх посередництво можемо подивитися на ті поді, переживання, які самі бійці не розкажуть. І капелани – це ті люди, які можуть порівняти і мирне життя, коли ніби всі збайдужіли, втомилися від війни, і вони, живучи поряд з бійцями, можуть передати ту атмосферу. Це унікальні люди.

Книга вийшла накладом у дві тисячі примірників за державний кошт. Вона відсутня у продажі, проте є у вільному доступі в мережі Інтернет. Також її можна скачати на сайті Українського інституту національної пам’яті.  Друковані ж екземпляри передадуть у музеї та бібліотеки.

Стрічка новин