В області відкрили пам’ятний знак на честь «Великобудищанського трактату»

Сьогодні у селі Великі Будища Диканського району урочисто відкрили пам’ятний знак на честь «Великобудищанського трактату» – укладення у березні 1709 року українсько-шведського союзу між гетьманом Іваном Мазепою й кошовим отаманом Запорізької Січі Костем Гордієнком з одного боку, і королем Карлом XII – з іншого.

Основна особливість цього договору в тому, що шведський король  зобов’язався не укладати мирової угоди з московським царем, доки не визволить  з - під московської влади Україну й Запоріжжя. Сама ж подія мала величезне значення не лише для перебігу подій Великої Північної війни, а й для нас, сучасників говорили науковці.

Людмила Шендрик, заступниця директора ДІКЗ «Поле Полтавської битви»

- До українсько-шведського союзу приєдналися запорожці, які завжди конфліктували з Мазепою і це говорить про те, що в нас небагато історичних моментів, коли різні за політичними уподобаннями політичні сили забули про свої чвари і об’єдналися заради звільнення України від московської тиранії.

А власне ідея встановлення пам’ятного знаку виникла у директора місцевої школи 2009 року. Тоді, під час урочистостей присвячених 300 - річчю Полтавської битви до школи завітали журналісти з ВВС.

Олександр Калашник, директор Великобудищанської ЗОШ

- Дві людини з’явилися у школі і запитують директора. Я питаю хто ви  - говорять ми представники служби ВВС в Україні, і почали задавати питання. Чи знаєте ви яка подія відбувалася у Будищах 28 березня 1709 року? Говоримо -знаємо, Яворницького читали, історією нашої землі цікавимося. З цих відвідин і виникла думка: історія є,  визначні пам’ятні дати є, а подивитися щось матеріальне – немає.

Ідея виношувалася досить довго, але врешті - решт гранітний пам’ятний знак з’явився. Допомагали підприємці. Кошти виділили з районного бюджету. У встановленні, благоустрої брали участь вчителі, громада села. 

Олег Пустовгар, регіональний представник УІНП в Полтавській області 

- Ось тут, у Великих Будищах відкривається пам’ятний знак який засвідчує, що запорізькі козаки теж брали участь у подіях Північної війни, воєнно – політичному виступі Івана Мазепи, бо іноді говорять що за Мазепою пішла горстка зрадників. Так говорять російські пропагандисти. Насправді кошовий отаман Кость Гордієнко  попри непрості стосунки з гетьманом, коли настав вирішальний час, коли йшлося про визволення України з – під московського ярма став на бік української ідеї, гетьмана Мазепи.

На гранітній стелі ж зображені герби учасників тих історичних подій: гетьмана Івана Мазепи, шведського короля Карла XII та герб війська запорізького. А увінчує пам’ятний знак герб сотенного містечка Великі Будища 1709 року.

Стрічка новин