«Будинок з колонами» у Лубнах роками стоїть у занедбаному стані

Цим занепокоєні краєзнавці та історики. Вони хочуть, аби будівлю визнали пам’яткою архітектури та реставрували. Який зараз вигляд має так званий «Шевченківський будинок» на Полтавщині – дивіться у сюжеті.

«Будинок з колонами» – залишена будівля на території колишньої військової частини у Лубнах. Приміщення показує директор краєзнавчого музею Віктор Верещака. Говорить, покрівля потребує термінового перекриття, адже через атмосферні опади руйнуються балки і прогниває підлога. Вже понад 2 роки територія не охороняється. Її почали розграбовувати на будівельний матеріал та метал.

Віктор Верещака, директор краєзнавчого музею ім Г.Стеллецького

- Залишилось не багато часу, тому що ми бачимо, як ця будівля руйнується, і через декілька років ми можемо її втратити. Ми хочемо звернутися до нашої лубенської спільноти, щоб не були байдужими до наших архітектурних пам’яток. Нам треба спільно її зберегти.

За документами фонду комунального майна будинок знаходиться у власності міста, а територія, де він стоїть, належить державному підприємству «Укроборонлізинг». Тривалий час представники міської влади листувались з дирекцією підприємства, запевняє член виконкому Віктор Щербак. Просять передати у власність міської територіальної громади частину земельної ділянки. За його словами, це дасть можливість врятувати пам’ятку від подальших руйнувань та перетворити в гідний уваги історико-архітектурний об’єкт тисячолітнього міста.

Віктор Щербак, член виконкому Лубенської МР

- На жаль, як і багато архітектурних пам’яток України, воно мало досліджене і мало розвинене. Але, на мій погляд, це є одним із основних елементів успішного розвитку громади, формування його туристичного потенціалу. Отже, залучення додаткових інвестицій.

А директорка ДП «Укроборонлізинг» Ганна Левківська, у свою чергу, запевняє, врятувати будівлю хотіли. Навіть розробили та презентували проєкт. Проте, погодження від міської влади не отримали. 

Ганна Левківська, генеральна директорка ДП «Укроборонлізинг»

- Розробили проєкт для побудови містечка, отам якраз, де на Шевченка, для побудови містечка для військовослужбовців, тих, що пішли у запас, учасників АТО, інвалідів. Ніхто не захотів співпрацювати.

Окремі історичні дані свідчать про те, що, перебуваючи на Лубенщині, Тарас Шевченко проживав саме в цьому будинку, тому окрім «будинок з колонами», його ще називають «Шевченківський будинок».

Стрічка новин