Хто з полтавських депутатів звітується про роботу в раді

Хто з полтавських депутатів звітується про роботу в раді

Є три речі, які трапляються з депутатом один раз на рік: день народження, новий рік і звіт перед виборцями. Останнє, хоч і закріплене законом України, проте успішно ігнорується частиною обранців. Що маємо зі звітуванням в Полтавській міській раді, далі в огляді.

Закон “Про статус депутатів місцевих рад” говорить, що депутат місцевої ради зобов’язаний звітувати про свою роботу перед людьми не рідше одного разу на рік. При цьому законодавство не обмежує обранців в форматі подачі звіту і строках його проведення, лише натякаючи, що звітуватися потрібно публічно, завчасно повідомивши виборців про місце проведення звіту. 

Визначати орієнтовний період звітної кампанії має сама рада, чого у Регламенті роботи Полтавської міськради не враховували. Тому фактично полтавські депутати звітуються лише керуючись власними відчуттями, тоді, коли забажають - від початку осені до кінця літа. 

Зауважимо, згідно із законодавством, депутати, що не звітуються перед виборцями, можуть бути позбавлені мандата за народною ініціативою. Однак поки прецедентів відкликання обранців за цим пунктом у Полтаві не було. Можливо, саме тому далеко не всі в корпусі розповідають, чим займалися весь рік.

Тож, що зі звітністю за 2019 рік. Станом на липень 2020 року маємо дані по 22 депутатських звітах. Тобто свій обов’язок виконали 52% корпусу міськради. 

Найчастіше депутати обирали традиційний спосіб - звітувалися публічно, організовуючи зустрічі в дворах, на території районних рад чи поблизу своїх приймалень. Загалом, таких обранців 12. З них лише семеро оприлюднили заодно і текстовий варіант свого звіту. Про що йшлося на решті 5 зустрічах - невідомо.

Основні аргументи, чому депутати не люблять звітуватися у текстовому форматі: “люди не цікавляться текстом, лише цікавляться реальними справами”; все, що зроблено, “і так пам’ятаєш”, а публікувати текст звіту на будь-якому ресурсі - це займатися “піаром і популізмом”.  

Для прикладу наводимо цитату депутата Анатолія Клименка (ВО “Батьківщина”), який проводив публічну зустріч з виборцями, проте звіт у текстовому вигляді не готував.

“Для чого мені готувать? Все те, що ми напрацьовуємо фракцією, воно на сайті виставляється, все, що я робив, я так пам'ятаю...Мене цікавить результат, а та шумиха мене не цікавить. Люди бистріше за мене розкажуть і знають, ніж я виставлю в Фейсбуці”.

Ще 6 депутатів в корпусі, при цьому, навпаки готували лише текст звіту, не організовуючи поки загальних публічних зустрічей. Йдеться про Юрія Бойка (ВО “Батьківщина”), Олександра Кісільова (“СДП”), Тараса Синяговського (ВО “Свобода”), Тетяну Паутову (позафракційна), чиї звіти можна побачити на сайті ради, та Дмитра Лаптєва (Об’єднання “Самопоміч”) і Едуарда Волкова (“Рідне місто”), які публікували інформацію про підсумки роботи на своїх сторінках у Фейсбук. 

Ще одна депутатка Олена Чірікова-Зоріна (“СДП”) оформила свій звіт за 2019 рік у вигляді міні-газети та розповсюджувала її серед жителів округу, від якого балотувалася. 

Також виділимо обранців, які зробили свої звіти максимально публічними, прозвітувавши в онлайн-режимі - це секретар міськради Олександр Шамота (в ефірі телеканалу) та Вадим Ямщиков (ВО “Свобода”) і Юрій Синяк (“СДП”), які під час карантину влаштовували ефіри-звітування на своїх сторінках у Фейсбук.

Офіційний сайт міськради досі не користується авторитетом серед корпусу. Зазначимо, за Регламентом роботи ради, апарат має здійснювати “облік та контроль” звітності і повинен “протягом 10 днів з моменту звіту депутата оприлюднити електронну версію звіту на офіційному сайті ради”.

Тож з 22 депутатів, які прозвітувалися, свої звіти на сайті ради оприлюднила половина - 11 обранців. Переглянути тексти звітів можна у вкладці “Інформація про діяльність депутата”.

Щодо депутатів, які не звітувалися про свою роботу в 2019 році - таких маємо 18. Двох депутатів - Віктора Харченка (“Рідне місто”) та Олександра Рагуліна (“СДП”) не враховуємо, оскільки вони набули повноважень під кінець 4-го року каденції.

Тож, чому не звітувалися. Депутати, з якими вдалося сконтактувати, або не бажають давати коментарі на цю тему, або пояснюють, що не виконують свій обов’язок, бо не хочуть піаритися. 

“У мене інші задачі. Я таким не займаюся...Я роблю не для популізму, а для людей. Я не піарюся на цьому, максимум можу у Фейсбук розмістити”, - говорить депутат Олег Бєлоножко (ВО “Батьківщина”).

Якщо брати пофракційно. Найгірша ситуація зі звітністю, очікувано, в обранців від “Совісті України”. Жоден депутат з цієї фракції не розповідав про свою діяльність у 2019 році. Нагадаємо, представники “Совісті України” не відвідують сесії ще від серпня 2018 року. Найкращі у ситуації зі звітуванням представники “СДП” та БПП “Солідарність”, де кожен депутат з фракції звітував за рік роботи в раді.

“Атестація депутатів місцевих рад” розпочинає кампанію “Вимагаємо звіту!”, аби ще раз нагадати депутатам про їхні обов’язки та домогтися від обранців звіту за 5 років роботи. Заповнюйте форму, приєднуйтеся до колективного звернення. 

Стрічка новин