Яблучний Спас: традиції і прикмети

Яблучний Спас: традиції і прикмети

На Яблучний Спас заведено пригощати всіх яблуками та їсти їх самим. Цей фрукт символізує родючість і благополуччя в родині.

Сьогодні відзначають Преображення Господнє, або Яблучний Спас – другий у черзі трьох спасів.  У цей день, за біблійними переказами, Ісус явив апостолам свою божественну силу. Він повів їх на гору Фавор і там преобразився: його обличчя засяяло, а одяг став білим, як світло. Вранці у цей день, 19 серпня, йдуть у церкву й освячують яблука та інші фрукти нового врожаю. Цими плодами заведено пригощати жебраків, рідних і близьких людей.

При цьому нарвати плоди, які потім освятять у церкві, зазвичай просили дітей: «Дитяча рука ще не согрішила, тому Ісусикові вона мила».

Вважається, що в день Другого Спаса потрібно з’їсти освячене яблуко: відкушуючи перший шматочок, загадайте бажання, яке, згідно з повір’ям, обов’язково здійсниться.

Крім того, вважається гріхом забути в цей день про душі покійних: після церкви потрібно сходити на цвинтар і пом’янути покійних.

Що святять у церкві на Яблучний Спас: – яблука та інші фрукти — символ урожаю, а також випічку з фруктами; – хліб — символ сім’ї; – сіль; – хрін; – мед; – квіти; – колосся пшениці.

Прикмети в цей день

  • Пройшов Спас — пішло літо від нас.
  • Який Яблучний Спас – таким буде і січень.
  • Якщо на руку сядуть дві мухи одночасно – на людину чекає везіння.
  • Сухий день – восени теж буде мало опадів.
  • Ясна погода – зима буде холодною.
  • Якщо не їсти яблук до Другого Спаса, а потім 19 серпня у свято скуштувати яблуко з медом і загадати бажання, то воно обов’язково збудеться.
  • Якщо фрукти в саду виявилися гнилими й не достояли до Яблучного Спаса, то наступний рік буде складним і важким.

Стрічка новин