14 серпня у православних вірян починається Успенський піст

Він – найкоротший з усіх постів. Триває всього два тижні. Впродовж цього періоду відзначають три свята Спасів. Під час них освячують мед, мак, яблука, пшеницю, інший урожай. Про ці церковні свята і сам піст – далі у сюжеті.

Успенський піст – єдиний, присвячений Божій Матері. Він починається за два тижні до свята Успіння Пресвятої Богородиці. Успенський майже такий же суворий, як і Великий піст: риба дозволяється тільки 19 серпня – в Свято Преображення Господнього. В усі інші дні м'яса і молочних продуктів не вживають. З іншого боку, таке утримання не є важким навіть для людей, котрі не звикли постувати. Адже на стіл можна поставити чимало фруктів та овочів, які достигають цієї пори. 

Миколай Довганич, протоієрей, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ

- Перед Пасхою ми маємо довгий піст – 40-денний на знак того, що Ісус Христос помер і воскрес. І так само перед Успінням Божої Матері проходить Успенський Піст, перед смертю Божої Матері. Ми її шануємо, поважаємо у Православній церкві. І всі до неї молимося, як до своєї матері.

Успенський піст починається 14 серпня зі свята семи мучеників Маковеїв. У 166 році до нашої ери вони поплатилися життям за свою віру.

Миколай Довганич, протоієрей, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ

- Це діти Соломенії, які у свій час вистояли проти царя Антіоха Єпіфана, коли він в Єрусалимський храм заніс ідолів і всіх змушував поклонятися ідолам, то їх не міг змусити цього зробити.

У церквах цього дня для поклоніння виносять Хрест Господній. А ще 14 серпня називають першим Спасом. Другий Спас відзначають 19 серпня – на Преображення Господнє, третій Спас Нерукотворний – 29 серпня. За переказами, коли Ісус Христос, умившись, витер обличчя рушником, то на полотні залишився його образ – Нерукотворний, бо не написаний.

Миколай Довганич, протоієрей, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ

- На перший Спас освячується мед, освячується мак. На другий Спас традиційно освячуються яблука, виноград, груші, різний урожай. І уже на третій Спас освячуються пшениця і всі інші плоди, які не були освячені на перші два Спаси.

Загалом з давніх-давен всі ці дні присвячують вшануванню Бога, збору врожаю та підготовці до зими. Недарма ж кажуть: Прийшов Спас – готуй рукавиці про запас.

Стрічка новин