Мешканця Чутового хочуть примусово відправити до Росії

Паспортні поневіряння мешканця Чутового Артема Костіна. Чоловік 28 років живе в Україні. Переїхав сюди у 1992 році з Російської Федерації ще неповнолітнім, разом з матір’ю і братом. І ніяк не може отримати українське громадянство. Нині ж уже корінного чутівчанина, але без українського паспорта, хочуть примусово відправити до Росії та виписують штрафи за проживання в Україні. Розбирався в цій історії Анатолій Васевич.

Артему Костіну виповнилося дванадцять, коли він приїхав з матір’ю Наталією і чотирирічним братом Олександром до Чутового із Російської Федерації. То був початок незалежності нашої держави – 1992 рік. Перетинали кордон країн СНД їх мешканці безперешкодно. Наталія вийшла заміж за українця. І, здавалося б, родина вже має українське коріння. Але оформити офіційно це не вдавалося. Артем закінчив місцеву школу й училище. Із документів на руках мав тільки свідоцтво про народження. Працював на роботах, що не потребували офіційного працевлаштування. Врешті, аби отримати українське громадянство, у Чутівському районному секторі управління державної міграційної служби України у Полтавській області йому порадили отримати російський паспорт.

Артем Костін, мешканець Чутового

- Я скільки раз звертався, вона каже: нізвідки відштовхуватися, ти – ніхто. Треба якийсь документ, який би підтверджував твою особу. З’їздив – отримав на свою голову. Тепер вона мотивує: ти ж громадянин іншої країни, хоча я тут прожив 28 років. У мене тут брат, мама, донька.

Із отриманням 10 липня 2019 року в Україні російського паспорта на Артема почали регулярно виписувати штрафи за незаконне перебування в Україні, де він живе близько 30 років і навіть був засуджений, та покарання відбував умовно.

Артем Костін, мешканець Чутового

- Раз заплатив гроші. Віддав усі документи, заплатив штраф. Думав: роблять документи, процес. Три місяці проходять – ще раз викликають туди ж – у паспортний. Знову штраф виписують, плачу, не дають мені ні квитанції, нічого. Думаю, це ж процес там – документи відновлюють.

Наталія Тюлєнєва, мати Артема Костіна

- Із першого дня, тільки прийшов із паспортом, дзвонить: мама, і тебе сюди викликають. За що? Йому штраф, мені штраф, що я його покриваю, що він тут нелегально проживає. Почекайте, люди, який штраф? Як платити відмовилася, вони взяли молодшого сина. Його брата, типу він покриває, хоча він живе окремо.

Наталія Тюлєнєва та її другий син Олександр проходили таку ж довгу процедуру набуття українського громадянства. Спочатку їм рекомендували оформити російські паспорти. У 2017 році жінка врешті отримала вид на проживання в Україні, а її молодший син у 2015-му – український паспорт.

Олександр Тюлєнєв, брат Артема Костіна

- Відправляли мене на Полтаву. Із Полтави – вирішуйте на місці. У підсумку відправили на Київ. Подав на відмову від громадянства, прийняття громадянства. Це реально роки пройшли. 11 років я колотився. І, як з’ясувалося, у 16 років мав повне право отримати без усього цього взагалі.

Таким чином Олександр Тюлєнєв врешті став повноцінним громадянином України. А його рідного брата хочуть повернути до Росії.

Олена Коваленко, завідувачка Чутівським районним сектором управління ДМС України у Полтавській області

- Із 1992 року громадянин Костін перебуває на незаконних підставах. На нього неодноразово складалися адміністративні протоколи. Останнього разу складено протокол. Після цього прийнято рішення про примусове видворення – повернення громадянина до Російської Федерації.

Адвокат Володимир Коваль дивується, що міграційна служба направила цих людей по пекельно довгому колу паспортних поневірянь. А Артема Костіна взагалі хочуть повернути до Росії. На його думку, подібні дії псують загалом авторитет нашої держави.

Володимир Коваль, адвокат, керівник адвокатського бюро «Коваль та партнери»

- Для мене ця справа цікава з огляду на те, як розвивається держава і діють її органи, які покликані зміцнювати авторитет держави. У мене є великий сумнів, що Державна міграційна служба в особі територіального органу Полтавського управління та районного сектору чутівського, що вони у відношенні до пересічної людини – Костіна Артема Сергійовича – вчинили по-державницьки.

Окрім цього, у даній справі є й важливий морально-політичний аспект, не врахований чиновниками.

Наталія Тюлєнєва, мати Артема Костіна

- Ми не хочемо до Росії. Я, наприклад, не вважаю її своєю батьківщиною уже.

Олександр Тюлєнєв, брат Артема Костіна

- Росія – це агресор. Що йому буде? Приїхав українець. Йому 40 з лишком років, усе життя прожив там. Його або посадять, або не знаю...

Артем Костін, мешканець Чутового

- Я не вважаю Росію своєю рідною країною. Народився я там. Я тут прожив основний час – школу, училище тут закінчував. Донька уже доросла – 14 років, усі тут.

Владислава Спину, донька Артема Костіна

- Я б хотіла, щоб він залишився в Україні. Я його люблю.

На рішення міграційної служби Артем Костін подав до суду, який і має поставити остаточну крапку у цій справі.

Стрічка новин