Вулична акція «Знай про гепатит! Дій зараз» пройшла у Полтаві

Сьогодні у Полтаві на Театральній площі провели вуличну акцію, присвячену Всесвітньому дню боротьби із гепатитом. Полтавці та гості міста могли зробити безкоштовний експрес-тест на гепатит С, проконсультуватись з інфекціоністом, майстрами тату-салону та манікюру, дізнатись про міфи та правду небезпечної вірусної хвороби.

Організували акцію спеціалісти Департаменту охорони здоров'я та соціального розвитку разом з фахівціями благодійної організації «Світло надії». Біля виїзної амбулаторії, де медик робить безкоштовний експрес-тест на гепатит С, одразу збираються бажаючі. Результат – за 15 хвилин.

Марія Бондаренко, керівник проєктів БО «Світло надії»

- Ми проводимо акції, присвячені боротьбі з ВІЛ, до Дня пам’яті померлих від ВІЛ-СНІДу. Теж проводимо безкоштовне тестування на ВІЛ. Але на акції з тестування на гепатит приходить значно більше людей, тому що гепатит С контагіозніший. Його можна підхопити скрізь, навіть в манікюрному салоні. 

Поряд – консультативний пункт, де лікар-інфекціоніст відповідає на питання щодо профілактики, симптоматики, шляхів передачі гепатиту В і С, які вважають найбільш небезпечними й навіть підступними. 

Наталія Монастирська, позаштатний інфекціоніст Департаменту охорони здоров’я та соціального захисту

- Гепатит гострий, пройшовши безсимптомну форму, може перейти у хронінчий. І протягом 15 років ніяких скарг у пацієнта немає. Але вірус вже вражає клітини печінки.

Лікар говорить – гепатит С ще називають «лагідним вбивцею». Крім того, від нього, на відміну від гепатиту В, не існує вакцини.

Шляхи передачі недуги – через кров хворої людини, рідше – статеві стосунки та від матері до дитини. Є шанс заразитись через нестерильні медичні чи косметологічні інструменти, шприци, під час татуювання тощо.

Манікюрне приладдя мають правильно стерилізувати, пояснює б'юті спеціаліст.  

Ксенія Нікітченко, майстер з манікюру

- Після кожного клієнту ми наші інструменти замочуємо у розчині, промиваємо щіточкою і водою, очищаючи від залишків шкіри. Потім складаємо у крафтпакети, цей пакет простерилізований.

Крафтпакети стерилізують у герметичному автоклаві під тиском та при температурі 120 градусів. При цьому спеціальна позначка у куточку пакету змінює колір.

А от щодо тату салонів, кушетки, куди лягають клієнти, мають бути обгорнуті новою плівкою.

Анна Наконечна, тату майстер

- Їх повинні обгорнути при тобі. Коли ти зробив тату або пірсинг, плівка знімається при тобі і викидається у смітник. 

Також утилізується вода, де розмішують фарбу та миють голку. Вона не може бути вилита, тому що це буде небезпечно.

Голки у тату салонах – лище одноразові. Інше обладнання мають стерилізувати у професійному сухожарі. 

Основний меседж акції – нагадати людям про серйозність захворювання й необхідність вчасного тестування. 

Вікторія Лоза, директорка Департаменту охорони здоров'я та соціального розвитку Полтавської міської ради

- Тестування на гепатит – воно доступне, воно безкоштовне, це можна зробити у кожного сімейного лікаря. Якщо навіть виявиться, що у людини є позитивний результат на гепатит, то чим раніше це людина буде знати, тим раніше буде розпочате лікування.

Стрічка новин