«Життєва палітра воїна і художника Володимира Павлюченка»

Так назвали виставку, яка відкрилася у Полтавському краєзнавчому музеї. Вона присвячена 100-річчю із дня народження митця-фронтовика.

Володимир Павлюченко сам пройшов вогняними дорогами Другої світової - від Полтави до Берліну і Праги. Тож на його полотнах - щирий солдатський реалізм. Причому, дійсність він не прикрашав, не гіперболізував. Втім, образи знаходив такі, які краяли душу, пригадує його друг, мистецтвознавець Віталій Ханко.

Віталій Ханко, мистецтвознавець

- Як людина він був компанійський, щирий, оптимістично налаштований. Бо він бачив оті жахи війни, про які ми навіть не можемо уявити. А з іншого боку, як художник він відтворював цю війну не так, як інші - батальні сцени, солдати ідуть у бій, танки, літаки і тому подібне.

Один із таких образів втілено у полотні «Проліски. 1945 рік». Солдатська шинель, на ній - вишитий полтавський рушник та каска, наповнена блакитними квітами, поряд - папір і зламок олівця. Чимало із своїх творів художник просто дарував.

Микола Страшко, журналіст

- Я з ним приятелював - дуже довго, гарно. І я не пам’ятаю, щоб він комусь колись щось продав. Він завжди дарував. Оці всі полотна, які виставлені тут, я був свідком, як він писав їх, творив у своїй майстерні.

Окрім картин, у творчому доробку майстра - професійно виконані графічні аркуші й газетні замальовки, ліногравюри, ескізи марок, листівок та конвертів, ескізи до театральних вистав та монументально-декоративного оздоблення будівель. Чимало матеріалів для проведення виставки надав видавець Олексій Петренко. Він нагадав: уся родина Павлюченків обдарована.

Олексій Петренко, видавець, колекціонер

- Його батько був різьбярем. У 1909 році він отримав бронзову медаль на виставці сільськогосподарській. А дід його був краснодеревщик, столяр.

А Володимир Павлюченко був художником. Думки, мрії, захоплення майстра - на його полотнах. Нині вони - у багатьох приватних і музейних колекціях.

Олександр Супруненко, директор Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Людина, яка підтримувала надзвичайно теплі стосунки із нашим музеєм. Учасник багатьох музейних проєктів. І значна частина його спадщини - у збірці нашого музею і Полтавського художнього музею. І от ми разом, підключивши колекція Олексія Петренка, постаралися зробити такий проєкт. І я сподіваюся, що ця виставка буде цікава полтавцям. Адже багато хто знає пана Володимира Павлюченка.

Стрічка новин