На Полтавщині запрацювала літня польова археологічна школа

На унікальному археологічному об’єкті культурної спадщини України, найбільшому укріпленому поселенні Європи доби раннього Залізного віку VIII-III століть до нової ери – Більському городищі стартував шостий сезон Міжнародної літньої польової археологічної школи. Цього року її учасниками стали студенти, магістранти та аспіранти ряду університетів з Харкова, Києва, Білої Церкви, Броварів, Дніпра та Сум.

Цього року через карантин організатори унікального для країни проєкту – працівники Історико-культурного заповідника «Більськ» та Інституту археології Національної академії наук України – обмежили кількість днів роботи, учасників, немає представників іноземних країн, створені особливі умови для проживання. Усі теоретичні та практичні заняття відбуваються просто неба, учасники проживають у наметовому містечку. Студенти беруть участь у розкопках, навчаються фіксувати знахідки, проводять камеральну обробку матеріалів. 

Ярина (м.Харків), студентка Міжнародної літньої польової археологічної школи

- Це цікаво, прикольно, коли ти копаєш і потім знаходиш, наприклад, наконечник чи щось подібне, і тут дуже багато розумних людей, можна до кожного звернутися і попросити розповісти про стародавню зброю та інше.

Катерина (м.Бровари), студентка Міжнародної літньої польової археологічної школи

- Як всі дівчата, хотіла б якісь прикраси, але ми знайшли сережку, в принципі, мені цікаво все, і кісточки теж несуть певну інформацію, мають свою історичну цінність, рада будь-яким знахідкам, всі вони корисні.

Під час відкриття Польової школи відбулася презентація наукового видання «Ліплений посуд скіфського часу населення Дніпро-Донецького лісостепу». Для гостей провели екскурсію археологічним розкопом на Барвінковій горі з презентацією знайдених цьогоріч артефактів. 

Денис Гречко, старший науковий співробітник ІА НАН України  

- Це невеличкий спис, використовувався в пішому бою, інший ми ще не обчистили – дротик, якраз з’являється у скіфів в 4–5 століттях до нашої ери.

Також в одному з поховань воїна був знайдений сагайдак з двома десятками наконечників стріл. В іншому – бронзові сережки, намисто, вироблене в Греції з непрозорими скляними прикрасами, уламки грецьких амфор, глиняного ліпного посуду та інше. 

Катерина Рижеченко, заступниця голови Полтавської ОДА      

- Ми хочемо тут організувати музей і офісне приміщення для працівників історико-культурного заповідника. Це пріоритетне питання для розбудови території Більського городища, щоб можна було повноцінно працювати і персоналу, і тим, хто приїздить досліджувати.

Ігор Корост, директор Історико-культурного заповідника «Більськ»

- В рамках розбудови музею під відкритим небом, туристичної інфраструктури, створення умов для відпочинку туристів тут відбуваються дослідження в урочищі Барвінкова гора. В серпні-вересні плануємо дослідження Західного, Східного укріплення експедицією Харківського Національного університету, також дослідження курганів різними експедиціями, три експедиції тут планують працювати на курганних могильниках Більського городища.

На жаль, через карантин, пов’язаний з епідемією коронавірусу, цього року на цій мальовничій галявині не відбудеться етнофестиваль «Гелон-фест». Але в серпні, на День археолога, тут планують провести невеликий тематичний захід із залученням провідних українських науковців. 

Стрічка новин