Книга про Червону Армію допоможе не повторювати помилок

«Будівництво Червоної Армії (1917-20-і роки): український контекст». Книгу з такою назвою презентували у Полтавському краєзнавчому музеї. Про її історичну цінність Анатолій Васевич – далі.

Від початку незалежності України науковці чимало праць присвятили дослідженню української революції, аналізу уряду, політичних діячів того часу. Авторка ж монографії «Будівництво Червоної Армії (1917-20-і роки): український контекст» пішла зовсім іншим шляхом.

Ольга Вільховик, старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Я хотіла дослідити, як окупаційні війська, які захоплювали територію України в 17-20 роках, як вони діяли, яка була їх стратегія, які у них були форми і методи впливу на місцеве населення, щоб їх підтримали. У замкнутому просторі Червоної Армії уже збивали ідентичність і творили радянських людей.

Доктор історичних наук Людмила Бабенко, під керівництвом якої працювала Ольга Вільховик, дану тему називає складною, навіть ризикованою. Каже: чимало істориків взагалі вагаються приступати до подібних досліджень.

Людмила Бабенко, д.і.н., завідувачка кафедри історії України ПНПУ ім.В.Г.Короленка

- У цій темі дуже багато було контроверсійних аспектів, які авторка змогла зрозуміти, побачити, де були силові методи, де були методи ідеологічні, як руйнувалися традиційні устої українського суспільства, української ментальності саме через більшовицькі ідеологеми, які насаджувалися насильницьким шляхом.

Заступник директора музею Володимир Мокляк зізнається: спочатку трохи насторожила назва. Втім, потім прочитав монографію, як-то кажуть, на одному подиху.

Володимир Мокляк, заступник директора з наукової роботи Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Коли я сів читати цю книгу, я не міг від неї відірватися. Наскільки вона виявилася глибокою і аналітичною. Детально аналізує, як Московська держава намагалася захопити українські території. Перш за все, це було позбавлення національної ідентичності, позбавлення історичної пам’яті і нав’язування своєї ідеології.

Авторка розповідає: її книга уже зараз має чимало позитивних відгуків. І це – свідчення актуальності досліджуваної теми.

Ольга Вільховик, старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- У залежності від тих складних політичних переворотів і тієї складної ситуації на Сході України, ця книга надзвичайно актуальна. І, коли я її починала писати, навіть не уявляла, наскільки ця актуальність буде важлива.

Науковці одностайно стверджують: видання буде цікавим для людей різного віку. Проводять вони і паралелі з нинішніми подіями на Донбасі. 

Володимир Мокляк, заступник директора з наукової роботи Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Можна говорити і про витоки війни на Сході України. Що вони ідуть із того часу, адже методи ті самі. Те ж саме оббріхування, те ж саме підмінювання правди брехнею. Воно відбувається і на сьогоднішній день.

Людмила Бабенко, д.і.н., завідувачка кафедри історії України ПНПУ ім.В.Г.Короленка

- І збройна агресія, і ідеологія «руського міра», і така розірваність українського суспільства: ідейна, психологічна. Дезорієнтованість його тими подіями, що відбуваються. Це нав’язування ідей, які є антиукраїнськими. Але суспільство цього не розуміє.

А відтак науковці сподіваються: книга про Червону Армію допоможе навчитися бачити помилки минулого і надалі не повторювати їх.

Стрічка новин