Цікаві артефакти Махнівського кургану

Цікаві артефакти. Їх виявлено у кургані поблизу села Махнівка Кременчуцького району. Цю пам’ятку досліджують місцеві та київські археологи. Знахідки ж згодом поповнять експозицію місцевого краєзнавчого музею.

Ось тут буде розміщено деякі знахідки із кургану поблизу села Махнівка. Взагалі насип, який досліджують археологи, досить цікавий, переконує молодший науковий співробітник Інституту НАН України Юрій Башкатов.

Юрій Башкатов, молодший науковий співробітник Інституту НАН України 

- Той курган, який ми зараз опрацьовуємо, там два, там три насипа: первинний і ще дві підсипки. Тобто? підзахоронювали і підсипали, вони добре помітні. Ну якщо так працювати з тратографією, то перший був десь біля метра, а у фінальному варіанті – десь ближче до 4-х.

Діаметр кургану вражає. Він складає майже 40 метрів. Цікавою є і структура поховання.

Юрій Башкатов, молодший науковий співробітник Інституту НАН України 

- Там землі піщані, тобто, курган досипався з піску і попередній, перший курган, вони, щоб він не розповзався, пісок, вони обмазували, обмазували в цьому випадку якоюсь чи гілом, чи щось таке. Такий панцир, так званий, от, з більш щільного грунту робився. Сліди помітні якраз між підсипками: чорне, масне, ну відрізняється.

Під час розкопок знайдено чимало цікавих знахідок. Серед них – і рідкісна річ – поховальний ящик зрубної культури близько 18-12 століття до нашої ери. 

Юрій Башкатов, молодший науковий співробітник Інституту НАН України 

- Ми знайшли в цьому році запущений згори кургана ящик зрубний, зрубної культури, зрубної спільності, який набагато пізніше, ну загалом вони відомі, але щоб запущені згори кургана і фактично на верхівці, ну це рідкісна річ. Оце ж ми його демонтували, сподіваємось, що перевеземо, теж виставимо, тут у скансені.

Також археологи знайшли кілька поховань катакомбної культури приблизно 25-20 століття до нашої ери.

Юрій Башкатов, молодший науковий співробітник Інституту НАН України 

- Зараз розчищається вже третя катакомба, катакомбної культури. В одній з них зустріли вістря стріли крем’яне та кам’яну булаву.

Серед знахідок катакомбної культури – ще дві кам’яні стели майже два метри заввишки. Їхній вік – близько 4,5-5 тисяч років. Вже досить скоро предмети старожитностей із Махнівки поповнять археологічну колекцію Краєзнавчого музею Горішніх Плавнів. Серед експонатів там знайдуть місце і знахідки експедиції, що торік проходила поблизу Єристівського та Біланівського гірничозбагачувальних комбінатів.

Стрічка новин