Під Верховною Радою відбувся «мовний» мітинг

«Заважає мова – геть до Ростова». Тисячі людей зібрались під Верховною Радою, аби не допустити змін до мовного закону. Документ авторства депутатів монобільшості планували розглянути на сьогоднішньому засіданні парламенту. У ньому – скасування обов'язкового переходу російськомовних шкіл на українську і норми про викладання не менше 80 відсотків предметів державною.

Відкрити можливість для тотальної русифікації освіти. Українці виступили з жорсткою критикою ініціативи скандального нардепа пропрезидентської фракції Максима Бужанського змінити мовний закон. Нову редакцію збирались розглянути в день 30-ї річниці ухвалення Декларації про державний суверенітет України. Однак, на заваді планам монобільшості стали небайдужі громадяни, які вийшли на мітинг для захисту мови.

На сцені – політики, освітяни і громадські активісти. Під сценою – українці з усіх областей. 

П’ятий президент України та лідер опозиції Петро Порошенко переконує: влада не випадково обрала сьогоднішню дату. 

Петро Порошенко, п’ятий Президент України

- Не тільки наші воїни на фронті, віддаючи життя, боронять українську землю. Тут ми з вами, кожен день і кожну годину, маємо захищати Українську Державу. Це символ, як я сказав. Але п’ята колона Кремля, представники якої засіли, в тому числі, в цій залі, також дуже добре розуміються на символізмі. Саме тому, саме сьогодні Путін їде до окупованого Криму. І саме тому саме сьогодні вони, представники цієї п’ятої колони, дивної антиукраїнської коаліції «Слуг народу» і ОПЗЖ, спробували поставити закон про скасування української мови. І лише рішуча ваша воля зруйнувала цей сценарій.

«Нинішнє освітнє законодавство не містить жодних дискримінаційних норм», – про це зі сцени нагадала ексміністр освіти Лілія Гриневич. Навпаки, на її переконання, дає можливість учням мати рівні права з українськомовними дітьми. Адже вивчати державну зі школи – це шанс на успішне майбутнє в Україні. 

Лілія Гриневич, екс-міністр освіти та науки України

- Цей закон був відстояний у Венеційській комісії, цей закон був відстояний в Конституційному суді України. Він не порушує – він розширює права наших дітей. Сьогодні українська молодь володіє багатьма мовами, при цьому вони починають вчити державну. І, стаючи старшими, можуть термінологічний апарат, всі предмети вивчати державною мовою. Це їм дасть можливість бути успішними в житті, будувати свою кар’єру, вступати в найкращі університети. 

Атаки на українську мову – лише частина російського реваншу в Україні, який продавлює нинішнє керівництво держави, вважають громадські активісти.

Мирослав Гай, волонтер

- Хай слуги народу і посіпаки Кремля знають, що в будь-яку секунду нас буде ще більше. Вони не розуміють, що своїми діями, своїми нападками на мову, своїми антидержавницькими законами вони змушують нас виходити на вулицю. Українська мова – це тільки частина проросійського реваншу. Подивіться, що відбувається останнім часом: відбувається переслідування ветеранів і волонтерів… Ми бачимо переслідування опозиції, п’ятого Президента Петра Порошенка, ми бачимо, що вони намагаються переглянути статус державної української мови. Хто пише сценарії слугам народу? Тільки Кремль – це вже очевидно. 

Показово, що молодь з російськомовного середовища також вийшла на захист української. Вони закликають чинити опір зросійщенню України та вимагають не чіпати українську як основну мову навчання в школах і університетах.

Олександр, студент

- Справа і проблема не в російській мові, Росії не потрібна російськомовна Україна. Росії потрібна знищена Україна. Їй не потрібна жодна Україна. Ми маємо чинити цьому опір. Те, якою мовою ми розмовляємо, якою мовою читаємо книжки, якою мовою здобуваємо освіту – це є наша атака на агресора, це наш захист.

Учасники акції пообіцяли продовжити її доти, доки скандальний законопроєкт не буде знятий з розгляду.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію