Україна відзначає тридцяту річницю ухвалення Декларації про державний суверенітет

Тоді 16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР підписала історичний документ, який хоча ще не передбачав виходу із Радянського Союзу, але фактично став програмою побудови незалежної України. За історичний документ проголосувала абсолютна більшість народних обранців: 355 – «за», 4 – «проти». Полтавщину у тій Верховній Раді представляло 16 парламентарів, голосування було таємним, тож, хто як голосував – дізнатися історикам досі не вдалося. Але, швидше за все, всі вони проголосували за декларацію. Мій колега Сергій Блавацький поспілкувався зі свідками та безпосередніми учасниками тієї доленосної події.

Декларація започаткувала процес новітнього державотворення в Україні, створила правові передумови для ухвалення 24 серпня 1991 Акта проголошення незалежності України. Але тоді ситуація була дуже неоднозначна, розповідає безпосередній учасник тих подій Василь Степенко.

Василь Степенко, народний депутат України I-II скликань

- Реакція після голосування була позитивна. Але ж багато було депутатів, це ж перший созив, другі, перші секретарі обкомів, райкомів партії, генерали. Вони пікнуть не могли відкрито, тому що він завтра не буде генералом. Добре, що наполягали на таємному голосуванні, тому що ніхто не хотів засвітитись. Проти мене теж була підготовлена постанова бюро обкому партії за те, що я дуже розумний і що треба мене поставити в рамки. Але я сказав: я голосуватиму за незалежність України.

Прилетів того дня до Києва, та був у Верховній Раді і інший народний обранець від Полтавщини, але вже народний депутат СРСР Григорій Шарий.  

Григорій Шарий, народний депутат СРСР 

- Більшість союзних депутатів, СРСР підтримували позицію депутатів Верховної Ради. Хоча склад ВРУ в більшості був компартійний, але вони розуміли, що Україну чекає цивілізаційний розвиток тільки шляхом здобуття реальної незалежності.

Про історичні події тридцятирічної давнини, постаті розповідають світлини та документи, представлені в ОДА. Упорядник виставки, архівіст Тарас Пустовіт розповідає, що та подія сколихнула всю Україну.

Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області

- Незабаром в липні було піднято Національний прапор в Києві, потім у Кременчуці, у вересні – в Полтаві, і зупинити цю хвилю національного відродження було неможливо.

Історичне значення Декларації про державний суверенітет України полягає в тому, що вона продовжила традиції українського державотворення; стала фундаментом для мирного, безкровного відновлення незалежної Української держави, стала взірцем для інших народів у справі цивілізованого становлення державності. 

Василь Степенко, народний депутат України I-II скликань

- Значення оцінити неможливо, вона безцінна, без Декларації про Незалежність, без Конституції не може існувати держава.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію