Виставка «Капелани. Духовний щит України»

Протягом трьох місяців за ініціативи співробітників Полтавського Краєзнавчого музею імені Василя Кричевського тривав проєкт «Капелани. Духовний щит України». У його рамках полтавські капелани Православної церкви України та Української греко - католицької церкви за допомогою різноманітних онлайн платформ зверталися до українців та розповідали як вони словом рятують наших воїнів, які захищають рідну землю на Донбасі. І ось його фінальною крапкою стала виставка у купольному залі музею, де можна ознайомитися з діяльністю десятків військових капеланів Полтавщини.

Традиція капеланства має дуже давні традиції. В усі часи священики підтримували воїнів, благословляли бійців на військову звитягу, возили по місцях боїв ікони, підтримували поранених та знедолених. Зокрема в джерелах згадується напівлегендарна історія, що сталася 4 століття у французькому війську.

Людмила Бабенко, доктор історичних наук, професор ПНПУ ім. В. Г. Короленка

- Коли священик на ім’я Мартин, який йшов разом зі своїм військом уві сні побачив жебрака в образі Ісуса Христа, і тоді свій священицький плащ, який мав назву «капа» він розірвав навпіл і покрив ним холодне тіло жебрака. І з того часу його друга половина капи набула надзвичайного пошанування. На честь такої священицької самопожертви було збудовано похідну церкву і традиція слідування священика і похідної церкви за військом набула в Європі свого продовження.

Капелани були у війську часів Київської Русі, служили у козацькому війську. Капеланство  відігравало чималу роль під час Української революції 1917 - 21 років, в лавах УПА. І після десятиліть атеїстичного занепаду воно відродилося 2014 року. Священники разом з добровольцями, військовими пішли на фронт. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих у війні на Донбасі та подякували героям виставки: десяткам отцям - капеланам, які зараз допомагають, піднімають бойовий дух українських воїнів. 

отець Іван, ієромонах, старший капелан Полтавської єпархії

- Це в першу чергу молитва, служіння літургії, в іноді спартанських умовах. Іноді вінчання, хрещення, спілкування з особовим складом, цей розділення побуту, іноді дрова поколоти, облаштувати позицію.

На виставці представлені особисті речі капеланів, привезені з фронту, військова форма, прапори. Особливу увагу відвідувачів привернула інсталяція «Дитячі обереги». Ці малюнки дітей вже шість років передає на фронт та зберігає військовий капелан, волонтер отець Григорій Ганзій.

о. Григорій Ганзій, військовий капелан, волонтер 

- Це діти презентують «Ми за мир», «Повертайся живим», показують як вони люблять свою державу, родину і передають тепло своїх сердець воїнам на фронт. Коли я як волонтер привозив на фронт багато речей: сітки, мішки. Іншу амуніцію, то мене завжди питали. Чи є дитячі малюнки, з того часу я почав задумуватися що треба зробити цю колекцію, і прийде час що її треба показувати. І цей час прийшов.

Зараз український народ має потужного ворога, та потребує допомоги Божої. І наші військові священики служать справі спасіння свого народу, допомагаючи духовно нашому війську. Капелани підтримують і воїнів, і їхні родини, коли у тому є потреба. В усіх цих справах священик закликає Божу допомогу. Виставка «Капелани. Духовний щит України» працюватиме у Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського до 15 вересня.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію