Цифровізація державного регулювання цін у період пандемії

Наша економіка - ринкова та розвивається більшою мірою на засадах вільного ціноутворення. Однак впроваджені карантинні заходи у зв’язку зі спалахом гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Cov-2, істотно вплинули на рівень схвильованості населення. В умовах невизначеності людям притаманно змінювати свою звичну поведінку споживача. Відповідно, різко зріс попит на товари першої необхідності, що спровокувало зростання цін на них.  

В умовах пандемії коронавірусу увиразнюється роль держави, як рятівника на воді, який з одного боку допомагає людям в кризових ситуаціях, з іншого - стежить за превенцією їх виникнення шляхом встановлення регулювання та дотриманням правил.

Наразі існує необхідність у коригуванні ринку. Для прикладу, різке зростання попиту на антисептики призвело, по-перше, до їх відсутності в магазинах, по-друге – до здорожчання у декілька разів. В умовах пандемії коронавірусу антисептик став товаром першої необхідності, відповідно, держава має потурбуватись про те, аби цей товар був доступний для всього населення. Одним із способів контролю за вартістю товарів є декларування цін. 

"Такий механізм Україна вже застосовувала раніше. У період з 2007 по 2017 роки діяла Постанова Кабміну, яка зобов'язувала постачальників повідомляти Держпродспоживслужбу про зміну ціни на продовольчі товари. Проте, механізм не довів своєї ефективності, оскільки заважав вільному розвитку ринку, до того ж постачальники швидко навчились його обходити. Скасування обов'язкового декларування сприяло розвитку вільного ціноутворення на продовольчі товари, разом із тим, не викликало різкого підвищення цін", – розповіла аналітикиня Інституту аналітики та адвокації Олена Дмитренко. 

Зараз, продовжує Олена Дмитренко, коли знову впроваджене державне регулювання цін на окремі категорії товарів, важливо розуміти, що це необхідні, і що важливіше, тимчасові заходи. Очевидно, що сучасна демократична країна не застосовуватиме механізм адміністративно-командної економіки, оскільки наслідком стане винищення бізнесу. Оптимальним рішенням на період пандемії стало ситуативне регулювання ціноутворення на окремі види товарів. Таке рішення прийняла ВРУ разом із пакетом змін до чинного законодавства на період боротьби із пандемією у березні цього року. Після подолання наслідків пандемії ринок має повернутись до звичного режиму саморегуляції.

Регулювання цін згідно з тимчасовими заходами передбачалось шляхом декларування роздрібних цін на:

- товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19;

- товари, що мають істотну соціальну значущість.

Для них Уряд розробив деталізовані переліки товарів, які належать до кожної з них. Відповідні рішення визначені Постановою КМУ від 22.04.2020 № 341.

Інформацію про оновлені ціни постачальники мають подавати до Держпродспоживслужби в електронному вигляді. Такий спосіб декларування передбачає Постанова КМУ №341. Зручну систему для цього розробив Інститут аналітики та адвокації у взаємодії із Мінцифри та Держпродспоживслужби. Для представників бізнесу створений кабінет користувача, через який останні з використанням КЕП подають інформацію про зміни цін, оминаючи зайву бюрократію та додаткові витрати. Такий інтерфейс для кабінету користувача створений за допомогою ДІЇ. Інформація зберігається у центральній базі даних у вигляді єдиного реєстру. Для Держпродспоживслужби створений кабінет інспектора, який забезпечує онлайн доступ до необхідної інформації з Реєстру без зайвої комунікації з бізнесом. Громадяни ж можуть переглянути інформацію, що їх цікавить, через публічний дашборд.

Такий інструмент значно спрощує процес декларування, адже не передбачає подання та обробки масивів паперових даних. Окрім цього, бізнес може швидко виконати встановлені законодавством правила без зайвих витрат, мінімізувавши комунікацію з контролюючим органом.

"На публічному дашборді ми можемо слідувати за тим, як часто та на скільки збільшується ціна на товари, які тенденції ціноутворення у різних регіонах України та у різних постачальників. Роздрібні ціни декларують (вносять до реєстру) самі продавці, якщо ціна збільшується більше ніж на 5% від попередньо встановленої.  Тобто, переглядаючи реєстр, ми можемо спостерігати відразу два різні показники: поточна ціна (скільки зараз коштує товар) та задекларована ціна (скільки товар коштуватиме незабаром)", – зазначила Олена Дмитренко. 

Наприклад, за даними дашборду станом на 16 червня у Полтавській області діапазон вартості гречаної крупи становить від 11,9 грн. до 72 грн за 800 г залежно від виробника та місця продажу. Постійне оновлення інформації про ціни на продукти стане у нагоді бізнесу, адже дає можливість швидко та зручно вивчити середовище конкурентів та спланувати власну цінову політику.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію