Декомунізації – 5 років

На Полтавщині днями демонтували останній в Україні пам'ятник радянському політику, організатору масових репресій Сергію Кірову. Монумент комуністу стояв у Лохвицькому районі, в селі Лука. Скільки ще в області радянських стел, пам'ятників та символіки, та що змінилось за 5 років після прийняття закону про декомунізацію, розкажемо далі.

Закон про декомунізацію набув чинності в Україні в 2015 році. Він забороняв будь-яку радянську символіку, пам'ятники комуністичним діячам, меморіальні дошки, пов'язані із подіями доби радянського тоталітаризму.

Учасник Полтавського Майдану, Роман Чабановський, який брав участь у поваленні пам'ятника Леніну, говорить - саме після  Революції Гідності чимало українців почали мислити по-новому. 

Роман Чабановський, громадсько-політичний діяч

- Тоді був такий період, 2013, 2014 рік, коли українська нація вже усвідомила свою історичну цінність. Ми зрозуміли, що ми є окрема держава, у нас є своя історія, традиція, мова – і ми хотіли  це захищати.

Не Артема, а Симона Петлюри, не Енгельса, а Олеся Гончара, не Бакинських комісарів, а Січових стрільців.

У 2016 році у Полтаві, згідно розпорядження тодішнього голови обласної державної адміністрації почали масово перейоменовувати вулиці. А от старі вказівники у місті лишились й досі. 

Історик та дизайнер Андрій Тимощук допомагає людям замінювати таблички на будинках. На замовлення виготовив 50 табличок із новими назвами.  

Андрій Тимощук, історик, видавець, дизайнер

- Люди почали звикати до нових назв. Це добре. Більше звикають до коротких назв.  Наприклад, замість Калініна - Мазепи. От Мазепи прижилась. Вона - коротка.

Активіст Олександр Стеценко бореться за декомунізацію в Хоролі. Говорить, прийнятий закон місцева влада ігнорує. Лише у 2018 році вулиця Леніна стала вулицею Небесної Сотні. 

Й досі на місці - пам'ятник заступнику міністра оборони Радянського Союзу Івану Третяку. 

Олександр Стеценко, атовець, учасник Майдану (м.Хорол)

- Коли розпався Союз, він не приїхав в Україну розбудовувать українську армію, українську державу, він залишився в Москві, був весь час військовим.

Саме Третяк у 1983 році надав наказ збити пасажирський літак південнокорейської авіакомпанії, який відхилився від курсу. Загинули 269 пасажирів.

Самого ж активіста, за його словами, у Хоролі цькують і навіть пишуть у газеті.

Олександр Стеценко, атовець, учасник Майдану (м.Хорол)

- Цілу сторінку присвятили тому, який я поганий.

Представник Українського інституту національної пам'яті на Полтавщині Олег Пустовгар говорить - за 5 років декомунізації зроблено чимало. Проте й досі лишились монументи «поза законом». А саме - серп і молот на будівлі Південного вокзалу, Ленін у селі Власівка Зіньківського району, пам'ятник комсомольцям в Лохвиці, радянські герби на фасадах сільських будинків культури та шкіл, Чапаєв у Лубнах та деякі інші.

Олег Пустовгар, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті

- Кричущим беззаконням є наявність пам’ятника організатору Голодомору, геноциду українського народу, від якого полягли 6 мільйонів українців. Мова йде про пам’ятник Петровському у селі Новоселівка Зіньківського району.

Також Олег Пустовгар називає беззаконними деякі дороговкази.

Олег Пустовгар, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті

- Наприклад, от ми їдемо за Полтаву і бачимо назву «Кротенки». Це колишня назва села на честь чекіста, який «прославився» тим, що катував селян, і так, що були такі жахіття, що здирали з живих людей шкіру. 

Усі демонтовані споруди на Полтавщині передадуть до Путивлю, а саме - до державного історико-культурного заповіднику «Парк радянського періоду».

Що ж до постамента радянському воєначальнику Ватутіну у Полтаві, як відомо, навесні цього року петиція про демонтаж скульптури набрала необхідну кількість голосів. Натомість активісти пропонували встановити стелу українському публіцисту Миколі Міхновському. Та питання депутати зняли з розгляду. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію