Закупівля вакцин за кошти держбюджету: алгоритм дій

Закупівля вакцин за кошти держбюджету: алгоритм дій

Профілактичні щеплення, які ми починаємо отримувати ще з дитинства, оберігають нас від низки небезпечних хвороб. Так, наприклад, на правець можна захворіти в результаті укусу тварини або порізу на природі. Це гостре інфекційне захворювання, яке майже неможливо подолати без медичної допомоги, а рівень смертності від правця сягає 70%. Проте ми не часто чуємо про випадки захворювання або спалахи епідемії правця. Великою мірою низький рівень захворюваності обумовлений існуванням вакцини проти цього захворювання. Отримуючи щеплення, наш організм вчиться протистояти інфекції правця і ми вже гарантовано забезпечені від того, що будь-яке технічне пошкодження шкіри може нас вбити. 

Сучасній медицині відомі вакцини від багатьох захворювань і щороку їх кількість збільшується. Частину вакцин від найбільш небезпечних захворювань для нас купує держава. Ще частину може докуповувати місцева влада. Окремі щеплення, які не належать до обов’язкових профілактичних, громадяни можуть придбати за бажанням. 

Держава здійснює придбання препаратів для щеплень централізовано кожного року. Закупівлі вакцин передує період планування, яке проводиться на три роки, проте щорічно дані перевіряються та уточнюються. Список препаратів, які необхідно закупити, затверджує МОЗ України на етапі планування для закупівлі на кожен наступний рік. Щорічно можуть змінюватися або додаватись торгівельні назви вакцин із цього переліку. Проте кардинальних змін цей план не зазнає, оскільки МОЗ своїм наказом встановив перелік хвороб, щеплення від яких робляться за рахунок коштів Державного бюджету. Цей документ відомий більше як Календар профілактичних щеплень.

Відповідно до цього календаря, МОЗ визначає, які саме препарати купуватимуть наступного року для запобігання наведеним хворобам. Скільки кожної вакцини необхідно буде закупити розраховує  Центр громадського здоров'я МОЗ України. Він же стежить за розподілом препаратів та їх залишками, оскільки поставки вакцин у регіони теж відбуваються централізовано. Для того, аби громадяни могли зробити необхідні щеплення вчасно, ЦГЗ має дуже точно розрахувати потребу у препаратах. Для закупівлі вакцин Центр використовує методику розрахунку потреби в імунобіологічних препаратах. Вона передбачає використання електронних засобів планування, зокрема інструменту, розробленого Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) та Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ). Такий підхід дозволяє планувати імунізацію населення одразу на кілька років вперед. 

Після врегулювання питань щодо того, скільки вакцин необхідно закупити на наступний рік та які саме це будуть препарати, відбувається планування бюджетних витрат на організацію вакцинації. У даному випадку враховується не лише вартість вакцин та їх доставки до різних областей, а також – супутніх розхідних матеріалів, обладнання для зберігання, послуги із проведення імунізації тощо. Всі ці витрати покриваються коштом Державного бюджету України в межах однієї із бюджетних програм МОЗ України. Так, у 2020 році на придбання вакцин виділили 45,2 млн. грн. Ще 43,8 млн. грн – на закупівлю послуг з імунопрофілактики. Передбачається, що за таких витрат рівень охоплення населення вакцинацією становитиме:

- 95% дітей до 1 року щепленнями від краснухи, кору та паротиту;

- 90% дітей до 1 року щепленнями від дифтерії, кашлюка, правцю та поліомієліту;

- 75% дітей щепленнями від вірусного гепатиту В.

Минулоріч охоплення населення вакцинацією за даними ЦГЗ МОЗ України становило:  

Тож очікується підвищення результативних показників за програмами імунізації населення. За прогнозами Уряду, запланований рівень фінансування даної бюджетної програми на 2020 рік повністю забезпечить потребу не лише у вакцинах, а у всіх ліках, які передбачені до закупівлі за цією програмою. 

Механізм закупівель вакцин за кошти Державного бюджету теж специфічний. Препарати для щеплень купуються централізовано, після чого розвозяться в регіони за графіком поставок. Таким чином кожна лікарня, яка проводить щеплення, отримує необхідні їй вакцини. Попередні роки ці закупівлі проводили спеціалізовані Міжнародні організації, яким МОЗ щороку формувало замовлення. У 2020 році механізм закупівлі ліків за кошти Державного бюджету дещо змінився і ряд препаратів, які знаходяться в одній бюджетній програмі із вакцинами, тепер купуватиме вітчизняний закупівельник. Очікується, що закупівельним процесом керуватиме українська Центральна закупівельна організація - ДП «Медичні закупівлі». Це означає, що і порядок проведення цих закупівель регламентуватиме Закон України «Про публічні закупівлі». Придбання саме вакцин наразі до ЦЗО не передані, тому проведення цих закупівель залишається прерогативою спеціалізованих міжнародних організацій. Проте, враховуючи спеціалізацію новоствореної ЦЗО та достатньо високий рівень її ефективності, не виключаємо і можливість зміни механізму закупівель вакцин. 

Не дивлячись на те, що закупівлі вакцин не проходять через електронну систему Прозорро, інформація про наявність та поставки вакцин, які мають бути зроблені мешканцям згідно із Календарем профілактичних щеплень, є відкритою і доступною для громадян. Так, наявність препаратів для щеплень можна відслідкувати за допомогою електронних ресурсів Є-ліки та Ліки.ЮА або запитати у свого сімейного лікаря. Водночас, проблем із постачанням або відсутністю вакцин в лікарнях за останні роки не спостерігається, адже:

– по-перше, коли розраховується потреба у вакцинах, передбачається створення буферного запасу препаратів (25%); 

– по-друге, існує механізм перерозподілу вакцин між лікарнями та областями, який МОЗ суттєво спростило за останні роки. Тож тепер заклади охорони здоров’я можуть ділитися препаратами одна з одною самостійно. 

Будьте дбайливими до свого життя і здоров’я, зробіть щеплення вчасно та пам'ятайте, що ліки, які купує держава, є безкоштовними для пацієнтів. 

Стрічка новин