У Полтаві встановлять стелу пам'яті жертв голодоморів

Впродовж двох тижнів у Полтаві встановлять стелу пам'яті трьох голодоморів минулого століття в Україні. Зроблять це брати Віталій та Олександр Сорокові у сквері імені Панаса Мирного. У жовтні 2019-го брати встановили у сквері наріжний камінь пам'яті. Поруч з ним змонтують і стелу.

Карта України та дати трьох голодоморів минулого століття. Брати Сорокові – Віталій та Олександр – організували виготовлення стели пам’яті жертв голодоморів. Її вага – 95 кілограмів, каже Олександр Сороковий.

Олександр Сороковий, ініціатор встановлення стели

- Стела сама виготовлена з металу звичайного, товщиною п’ять міліметрів. Розмір її 2,30 на 1,10 метрів. Розробка дизайну забрала часу – це приблизно до трьох місяців. Вирізання плазморізом тривало день.

Ольга Гриненко, кореспондентка

- Це сквер Панаса Мирного на розі вулиць Європейської та Кагамлика. У жовтні минулого року брати Сорокові тут встановили ось цей камінь пам’яті жертв трьох голодоморів двадцятого століття в Україні. Віталій Сороковий розповів: поруч із каменем встановлять стелу. Зроблять це впродовж наступних двох тижнів.

Віталій Сороковий, ініціатор встановлення стели

- Ця стела, на нашу думку, повинна бути покрита іржею. Товщина металу дозволяє не зруйнуватися із роками, а сама суть іржавого металу буде передавати біль українців.

Олександр Сороковий, ініціатор встановлення стели

- Колоски будуть змонтовані на сам наріжний камінь: вони будуть забурені й зафіксовані. 

Депутат міськради Юліан Матвійчук говорить: у сквері Панаса Мирного планують створити меморіал. Конкурс проєктів оголосять після внесення змін до генерального плану міста.

Юліан Матвійчук, депутат Полтавської міськради 

- В липні чекаємо зміни до генплану і стартуємо процес конкурсу для меморіалізації голодоморів двадцятого століття з елементами громадського простору. Але до цього з братами Сороковими вирішили встановити знаки, щоб вже, так би мовити, «забити» це місце під голодомор-геноцид.

Віталій Сороковий, ініціатор встановлення стели

- Наша бабуся розповідала про ті страшні часи, і розповідала також, що в неї було два брати, які померли від голоду.

Олександр Сороковий, ініціатор встановлення стели

- За майже тридцять років незалежності ми не спромоглися встановити такий комплекс. У нас немає де навіть прийти й покласти квіти в місті.

Головна архітекторка області Ірина Особік пояснює, чому в Полтаві для майбутнього меморіалу обрали сквер імені Панаса Мирного.

Ірина Особік, головна архітекторка області 

- Ця територія раніше була під міським цвинтарем – дуже великим. На території поряд, яка розміщена під четвертою лікарнею міською, там були в процесі будівництва віднайдені рештки, які були віднесені до решток людей – жертв голодомору. Саме на цій території, за даними архівів КГБ, відбувалися захоронення жертв НКВД – жертви репресій. Це місце просякнуто такою історією важкою.

Олег Скирда, історик  

- У 2008-му році Європарламентом було визнано голодомор в Україні геноцидом українського народу. В Полтаві, на мою думку, повинен стояти найбільший на Полтавщині пам’ятник голодомору. Тому що в кожному районному центрі області є пам’ятні знаки, й не просто камінь, а які щось символізують. Наприклад, дівчина з колосками, ще якось. В селах встановили пам’ятні знаки, що символізують голодомори в Україні.

Історик Олег Скирда розповів: за останні чотирнадцять років на Полтавщині знайшли понад чотириста масових та одиночних поховань жертв трьох голодоморів минулого століття - це 1921-1923 роки, 32-33-й  та 46 й 47 роки. Історик каже: в області встановили майже п’ятсот пам’ятних знаків жертв голодоморів.

Стрічка новин